Progresívec Šimečka súhlasí, aby sa peniaze z EÚ podmienili právnym štátom. Číž: Pripomína to totalitu

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Slovenskí europoslanci majú rozdielne názory na to, či by malo byť čerpanie finančných prostriedkov z Európskej únie (EÚ) podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu. Vyplynulo to z minulotýždňovej diskusie pred novinármi medzi Miroslavom Čížom (Smer-SD/SD), Robertom Hajšelom (nom. Smer SD/SD), Michalom Šimečkom (PS/Renew), Vladimírom Bilčíkom (Spolu/EPP) a Petrom Pollákom (OĽANO/EPP) v Bruseli.

Európska komisia a Európsky parlament pripravujú nový návrh legislatívy, podľa ktorého by malo byť čerpanie zdrojov z EÚ nadviazané na rešpektovanie pravidiel právneho štátu. To by mohlo ohroziť krajiny, ako je Maďarsko a Poľsko.

Dodržiavanie právneho štátu je v portfóliu dezignovanej českej eurokomisárky Věry Jourovej. Tá avizovala, že pripravuje návrh, ktorý by obmedzil finančnú podporu z fondov EÚ pre krajiny, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu. Požadujú to najmä štáty, ktoré sú čistými platcami, to znamená, že nemajú prístup k niektorým fondom. Nechce však, aby o obmedzení prístupu k fondom rozhodovala len Európska komisia. V súčasnosti medzi ohrozené krajiny patrí Maďarsko, Rumunsko či Bulharsko. Pri poľskej reforme súdnictva už Európsky súdny dvor rozhodol, že je diskriminačná.

Pollák si myslí, že financie z EÚ by mali byť nadviazané na funkčnosť právneho štátu. Ideálne by však podľa neho bolo, aby bežní občania členských štátov o tieto financie neprichádzali. „V súčasnom stave, ak by chcelo vstúpiť Poľsko a Maďarsko do EÚ, tak by im to nebolo umožnené, kým sa nedostanú naspäť do pozície právneho štátu,“ povedal Pollák.

Hajšel to nepovažuje za dobré riešenie. „Je to ľahko zneužiteľné v politickom boji, proti politickým silám, ktoré sa nám nepáčia, a to nepovažujem za férové,“ povedal europoslanec. Dodáva, že ani kritika Európskej komisie v prípade Maďarska a Poľska nakoniec neviedla k takým (volebným pozn. SITA) výsledkom, aké si želajú aj autori tohoto návrhu. Naopak to podľa neho posilnilo vládnuce strany, ktoré právny štát rozkladajú.

Číž so svojím kolegom súhlasí a myslí si, že zjednocovanie EÚ silou nie je cesta, ktorou by sa mal Európsky parlament (EP) vydať. Podľa neho sa tým umocňuje euroskepticizmus v krajinách s inou hodnotovou orientáciou a prirovnáva takéto praktiky k totalite. „Ja som žil 20 rokov v totalitnom režime a mne ju to pripomína. Skupina ľudí sa vyhlási za nositeľov absolútne správneho názoru a má právo diktovať iným. To sme zažívali 20 rokov. To je vedúca úloha strany, to je článok štyri československej ústavy,“ povedal Číž.

Podľa Šimečku v EÚ musia platiť princípy demokracie a právneho štátu, ktoré musia všetci dodržiavať. „Prirovnávať situáciu, že EÚ chce podmieniť čerpanie peňazí dodržiavaním právneho štátu, so Sovietskym zväzom, je prepáčte, ale taký primitívny populizmus. To robí krajná pravica,“ reagoval na Číža. Podľa Šimečku by mal hodnotiť kvalitu právneho štátu a demokracie v členských krajinách každoročne panel expertov. Pole pôsobnosti novej inštitúcie prirovnáva k posudzovaniu rozpočtov členských krajín.

Podľa Bilčíka je pre EÚ kľúčové, aby všetky krajiny dodržiavali rovnaké pravidlá. Nielen pre vnútropolitickú situáciu, ale aj pre pozíciu EÚ ako zahraničnopolitickej veľmoci. „Ako spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko hovorím srbským kolegom, že musia robiť reformy v oblasti súdnictva a právneho štátu, tak sa potrebujem oprieť o kredibilné výsledky v rámci EÚ,“ vysvetlil.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...