Turecko odštartovalo deportáciu teroristov. Väčšina z nich skončí v Európe

Recep Tajjip Erdogan (Zdroj: SITA)

Turecký prezident Recep Tajjip Erdogan začal plniť svoje sľuby. Do domovských krajín začala Ankara deportovať zadržiavaných bojovníkov takzvaného Islamského štátu. Väčšina z nich ale poputuje k nám na starý kontinent.

Turecké ministerstvo vnútra už oznámilo, že domov poslalo jedného militanta z USA a rovnaký osud stretol aj príslušníka IS z Dánska a Nemecka. V nasledujúcich dňoch má Turecko deportovať ďalších.

Ešte tento týždeň pošle Ankara domov sedem nemeckých islamistov, ktorí na Blízkom východe údajne bojovali po boku teroristov z IS. V prípade jedenástich Francúzov, dvoch Nemcov a jedného Íra už vraj začali turecké úrady konať a podnikajú kroky, aby boli títo ľudia podozriví z terorizmu z krajiny čo najskôr vyhostení.

Nemecká vláda uvádza, že zatiaľ nevie, kto sú siedmi ľudia, ktorých chce Turecko deportovať na základe členstva v teroristickej organizácii Islamský štát. „Nemôžeme potvrdiť, že ide o bojovníkov IS,“ vyhlásilo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Nemecké ministerstvo vnútra v tejto súvislosti dodáva, že ak ide v prípade deportovaných osôb o nemeckých občanov, tak platná legislatíva nedovoľuje úradom, aby týmto ľuďom zakázali návrat do vlasti.

Podľa tureckej štátnej televízie plánuje vláda prezidenta Erdogana vyhostiť takýmto spôsobom približne 2 500 militantov, z ktorých väčšina zamieri späť do Európy, odkiaľ prišli.

Ankara dlhodobo kritizuje európske krajiny za to, že odmietajú prijímať späť osoby, ktoré bojovali v radoch teroristickej organizácie. V prvom rade európske krajiny len ťažko po návrate islamistov nájdu dôkazy na to, aby mohli týchto ľudí právoplatne odsúdiť a druhá vec je, že preberanie islamistov je mimoriadne nepopulárne u domácich občanov. Militanti, ktorí sa vrátia po bojoch v zahraničí domov, môžu totiž predstavovať vážnu bezpečnostnú hrozbu.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...