Ukrajinskú ropu budú zrejme ťažiť stúpenci amerického ministra energetiky

Rick Perry (Zdroj: SITA)

Dvaja politickí podporovatelia amerického ministra energetiky Ricka Perryho dosiahli s ukrajinskou vládou dohodu o potenciálne lukratívnom prieskume ložísk ropy a plynu krátko po tom, ako Perry jedného z nich navrhol za poradcu pre nového prezidenta Ukrajiny.

Píše o tom agentúra Associated Press, ktorá konštatuje, že stúpenci Perryho získali na Ukrajine kontrakt zhruba mesiac po tom, ako sa americký minister energetiky v máji zúčastnil na inaugurácii ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Počas tejto návštevy Perry odovzdal novému prezidentovi zoznam ľudí navrhnutých za energetických poradcov, vrátane jeho dlhodobého politického stúpenca Michaela Bleyzera, píše AP.

O týždeň neskôr Bleyzer a jeho partner Alex Cranberg podľa agentúry predložili ponuku na realizáciu vrtov v rozsiahlom ložisku Varvynska, ktoré kontroluje ukrajinská vláda. Ich ponuka bola o milióny dolárov nižšia ako ponuka ich jediného konkurenta. Vyplýva to z interných dokumentov ukrajinskej vlády, ktoré získala agentúra Associated Press.

Avšak ich novovytvorený spoločný podnik Ukrainian Energy získal kontrakt na 50 rokov, pretože podľa vládnej komisie má väčšie technické znalosti a silnejšie finančné zázemie, konštatuje sa v dokumentoch.

Perryho hovorkyňa Shaylyn Hynesová uviedla, že minister energetiky podporuje americké energetické odvetvie v celom svete, vrátane Ukrajiny. Poprela však, že Perry obhajoval podnikateľské záujmy nejakej jednotlivej spoločnosti. Úrad ukrajinského prezidenta na žiadosť o vyjadrenie neodpovedal.

Vo vyhlásení pre AP Bleyzer tiež poprel, že Perry pomohol jeho firme získať kontrakt. “Som presvedčený, že konverzácie ministra Perryho s predstaviteľmi ukrajinskej vlády, ak sa uskutočnili, nezohrali nijakú rolu v tom, že firma Ukrainian Energy uspela vo výbere,” uviedol Bleyzer. Amy Flakneová, právnička Cranbergovej firmy Aspect Holdings vyhlásila, že firma “sa ani nesnažila, ani podľa našich vedomostí nezískala, osobitnú intervenciu vo svoj prospech”.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

More vs. Benátky. Taliani otestovali gigantický protipovodňový systém

More vs. Benátky. Taliani otestovali gigantický protipovodňový systém

V Benátkach otestovali nový ambiciózny protipovodňový systém so 78 nafukovacími bariérami v nádeji, že ochráni mesto pred zničujúcimi záplavami. Cena projektu predstavuje 5,5 miliardy eur. Premiér Giuseppe Conte počas piatkovej ceremónie stlačil tlačidlo a aktivoval ním kompresory, ktoré..