Prieskum agentúry Actly je podľa Rezníka korektný

Zverejnený prieskum postojov Slovákov k spoločenským a politickým témam od agentúry Actly pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) je korektný. Na dnešnom rokovaní Rady RTVS to konštatoval generálny riaditeľ verejnoprávnej rádiotelevízie Jaroslav Rezník. Reagoval tak na otázku rady, prečo si nechali urobiť politický prieskum od agentúry, ktorá sa doteraz zaoberala spotrebiteľským správaním.

Médiá prieskum od RTVS prevzali minimálne. Podľa Rezníka sú vo vedení agentúry skúsení sociológovia, a to Tatiana Rosová, ktorá bola roky riaditeľkou agentúry Focus a Martin Mravec, bývalý dlhoročný riaditeľ GfK. Rezník sa zároveň pýta, či je korektné zverejňovať prieskumy objednané politickými stranami.

Ako informovala RTVS, z prieskumu zverejneného minulý týždeň vyplýva, že ak by sa parlamentné voľby konali na prelome októbra a novembra, najviac hlasov by získala strana Smer-SD (22,8 percent). Za ňou nasleduje ĽSNS s takmer 13-timi percentami a na treťom mieste by skončila PS-Spolu s 11,8 percentami. KDH a Za ľudí by získali rovnako 8,6 percenta. SNS 7,4 percenta, stranu Sme rodina by volilo takmer 7 percent a OĽaNO 6,5 percenta opýtaných.

Pred bránami parlamentu by okrem strany Vlasť (2,7%), dvojice maďarských strán SMK (2,6%) a Mostu-Híd (2,2%) skončili aj Dobrá voľba (1,8%) a SaS so 4,9 percentami hlasov. Prieskum agentúra uskutočnila na reprezentatívnej vzorke 1501 respondentov nad 18 rokov od 15. októbra do 3. novembra.

Rezník tvrdí, že pre Actly sa rozhodli, lebo hľadali agentúru, „ktorá je iná ako dve najčastejšie spomínané“. Základnou podmienkou bolo, aby išlo o kontinuálny prieskum na veľkej vzorke okolo 1 500 respondentov. Dáta nie sú jednorazové, s agentúrou začali spolupracovať už v júni. „Všetky dáta, ktoré od tejto agentúry máme, sú korektné,“ konštatoval Rezník. Podľa jeho názoru je agentúra Actly štandardná, „pracuje seriózne a neprijíma objednávky od politických strán, čo bol tiež ďalší kľúčový moment.” RTVS spolupracuje aj s ďalšími agentúrami, akými sú AKO či Median.

Prieskum má celkovo19 tematických okruhov a RTVS ich podľa Rezníka bude zverejňovať počas celého novembra. Prvé témy zverejnili už v lete. Okruhy prieskumu sú rôzne, od preferencií politických strán a účasti vo voľbách, dôveryhodnosti slovenských a svetových politikov a brexitu až po témy, ktoré súvisia s každodenným životom.

RTVS avizuje, že bude postupne zverejňovať z výsledkov prieskumu aj to, ako vníma dospelá populácia na Slovensku problematiku očkovania, stratifikácie nemocníc, dotácií v poľnohospodárstve, daní pre malých podnikateľov alebo celkovo dane a odvody.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri otváraní hraníc so susedmi sa čakalo len na Slovensko

Pri otváraní hraníc so susedmi sa čakalo len na Slovensko

Postupné otváranie hraníc so susednými štátmi sa pomaly ale isto stáva realitou. Rakúsko, Česko, Maďarsko a Slovensko by mohli mať medzi sebou otvorené hranice už od polovice júna. Podľa Rakúšanov však postup doposiaľ brzdila Bratislava. Rakúsky minister zahraničných..