Morales v Bolívii vyhlási nové voľby

Evo Morales (Zdroj: SITA)

Bolívijský prezident Evo Morales oznámil, že vyhlási nové voľby. Stalo sa tak po tom, čo pozorovatelia Organizácie amerických štátov (OAS) spochybnili platnosť októbrového hlasovania a vyzvali na anulovanie výsledkov.

Morales, ktorého do funkcie po prvý raz zvolili v roku 2006, v nedeľu oznámil, že pred novými voľbami tiež urobia zmeny vo volebnej komisii, ktorej členov vyberie parlament. Prezident novinárom povedal, že pristúpil k zmienenému rozhodnutiu, aby “znížil všetko napätie“. “Všetci máme povinnosť upokojiť Bolíviu,” povedal.

OAS, ktorej tím vykonával audit volieb, v predbežnej správe uviedla, že objavili “jasné manipulovanie” bolívijského volebného systému a nemohli overiť výsledky volieb. Pozorovatelia pri kontrole narazili na fyzické záznamy, ktoré boli pozmenené alebo mali sfalšované podpisy, čo je dôkazom rozsiahlej manipulácie s dátami.

OAS skonštatovala, že je nepravdepodobné, že by Morales vyhral s 10 percentným náskokom, ktorý je potrebný na výhru, a odporučila, aby Bolívia vymenovala novú volebnú komisiu, než sa uskutočnia ďalšie voľby.

Od prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnili 20. októbra, sa v Bolívii proti Moralesovmu znovuzvoleniu konajú protesty. Demonštranti Moralesa obviňujú zo zmanipulovania volieb, aby si zabezpečil štvrté funkčné obdobie. Prezident obvinenia popiera, odmieta rezignovať a svojich oponentov obviňuje z toho, že sa ho snažia zosadiť. Demonštrácie sprevádzajú násilné strety a nepokoje a vyžiadali si už troch mŕtvych.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...