Austráliu sužujú požiare. Pribúdajú mŕtvi i desiatky zranených

Požiare v Austrálii (Zdroj: SITA)

Lesné požiare, ktoré sužujú východnú Austráliu, si vyžiadali už troch mŕtvych, viac ako 30 zranených a aj niekoľko nezvestných ľudí. Informovali o tom miestne úrady s tým, že oheň tiež od piatka zničil viac ako 150 domov.

V piatok pri meste Glen Innes našli vážne popálenú ženu, ktorá v nemocnici podľahla svojim zraneniam, uviedol komisár hasičského zboru v štáte Nový Južný Wales Shane Fitzsimmons.

V sobotu našli hasiči jedného mŕtveho v zhorenom aute pri Glen Innes a ďalšieho v spálenej budove v Johns River. Zmienených sedem nezvestných tiež hlásia z blízkosti požiaru pri Glen Innes, vysvetlil Fitzsimmons a dodal, že počet nezvestných by počas soboty mohol ešte vzrásť.

Viac ako 30 ľudí vrátane hasičov muselo vyhľadať lekársku pomoc pre popáleniny. Jeden pacient podľa Fitzsimmonsa utrpel srdcový infarkt.

V Novom Južnom Walese bojuje s viac ako 70 požiarmi približne 1 500 hasičov. Najintenzívnejšie sú požiare na severovýchode, kde sa oheň šíri vďaka silnému vetru, uviedol Fitzsimmons.

V 500 kilometrov dlhej oblasti pozdĺž východného pobrežia, od hranice so štátom Queensland až po mesto Forster, ktoré je vzdialené 300 kilometrov od Sydney, museli stovky ľudí opustiť svoje domovy.

Požiare vyčíňajú aj v Queenslande, kde ich bolo v sobotu približne 50. Najmenej jeden dom oheň zrovnal so zemou, jeden hasič utrpel zlomeninu nohy a 6 000 obyvateľov troch obcí na juhovýchode štátu museli evakuovať, informoval policajný inšpektor Rob Graham.

V piatok dosiahlo nebezpečenstvo požiarov v Novom Južnom Walese bezprecedentné hodnoty. Núdzové varovania vydali úrady v prípade 17 simultánne extrémne nebezpečných horiacich požiarov. V sobotu predstavovali najvyšší stupeň nebezpečenstva tri požiare.

Austrálsky premiér Scott Morrison varoval, že by sa ľudia mali pripraviť na viac zlých správ z oblastí požiarov. “Zničujúce a strašné požiare, ktoré sme videli najmä v Novom Južnom Walese, ale aj v Queenslande, sú absolútne hrozné,” povedal predseda vlády novinárom v Sydney.

Sezóna požiarov, ktorá v Austrálii dosahuje vrchol počas leta na južnej pologuli, začala tento rok skôr po neobyčajne teplej a suchej zime.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...