Pozreli sme sa namiesto vás: Takúto sumu majú strany na transparentných účtoch

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Politické subjekty na Slovensku sú podľa zákona povinné mať na účely predvolebnej kampane zriadené transparentné účty. Nie vždy sa z nich však dozviete, odkiaľ vlastne peniaze na kampane pochádzajú, pretože odosielateľmi „darov“ sú strany samotné a tak je pri často státisícových čiastkach uvedený len názov strany a nič viac. Takže voličom zostáva len veriť, že peniaze pochádzajú z vlastných zdrojov strany.

Slovenské politické strany a hnutia môžu na predvolebnú kampaň do parlamentu minúť maximálne tri milióny eur, a to vrátane dane z pridanej hodnoty. Transparentný účet (TÚ) je podmienkou. Kampaň sa končí 48 hodín pred dňom volieb, ktorý je stanovený na 29. február 2020.

Kampaň sa oficiálne začala a transparentné účty sú verejne dostupné na internete. Nahliadnuť do nich môže každý, kto má záujem vidieť príjmy a výdavky nielen svojich politických favoritov.

Podľa prieskumov stále nejsilnejšia politická strana Smer-SD má svoj TÚ založený už od konca októbra a za ten čas naň pribudla okrúhla suma jeden milión eur. Peniaze na účet prišli ako sedem oddelených vkladov. Prvý za 40-tisíc eur a zvyšok, každý po 160-tisíc eur. Všetky v jeden deň. Všetky odoslané a označené ako dotácia z bankovúho účtu strany Smer.

Jediným väčším výdavkom Smeru je zatiaľ „iba“ 60-tisíc eurová záloha na volebnú kampaň zaplatená spoločnosti JM Communication, s.r.o., ktorá vznikla vlani. Jej jediným konateľom je Ján Mažgút, hovorca Smeru.

Momentálne najsilnejšia, ale mimoparlamentná, opozičná strana Progresívne Slovensko vložila na svoj transparentný účet od augusta viac ako 350-tisíc eur a väčšiu časť z nich už stihla aj minúť. V čase písania článku malo PS na TÚ niečo vyše 122-tisíc eur. Dary od konkrétnych ľudí sa dajú spočítať na prstoch rúk. Tri vklady nad 100-tisíc eur urobila na TÚ samotná strana, tak ako to robí väčšina politických subjektov povinných mať zriadený transparentný účet na financovanie kampane.

Pomerne šetrná je vo výdavkoch na kampaň strana ĽSNS – kotlebovci, ktorá sa v prieskumoch pohybuje na treťom mieste voličských preferencií. Od konca júla vložila necelých 150-tisíc eur a takmer všetky tieto prostriedky aj minula. Pár dní po oficiálnom odštartovaní kampane nemali kotlebovci na TÚ ani 8-tisíc eur.

Strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí má TÚ od konca októbra. Jediný vklad na účet je zatiaľ 100-tisíc eur. Sme rodina – kollárovci majú na transparentnom účte zrejme najmenej spomedzi všetkých súčasných parlamentných strán, a to len 240 eur. Od založenia účtu pred pol rokom z neho kollárovci minuli zatiaľ 58-tisíc eur.

KDH zo svojich 25-tisíc na účte nevyčerpalo zatiaľ nič okrem poplatkov za vedenie účtu. Na transparentnom účte OĽaNO, ktorý je v zozname od 7. novembra svieti v červených číslach -40 eur. Skromný obnos je aj na účte SNS – necelých 1 000 eur.

Kedysi najsilnejšia opozičná SaS po odchode viacerých známych členov strany stratila rapídne na preferenciách a podľa prieskumov jej môže hroziť, že sa vo voľbách nedostane do parlamentu. Niet sa preto čo čudovať, že od júla tohto roka prišlo na transparentný účet saskárov vyše 230-tisíc a z toho 180-tisíc už išlo na výdavky spojené s budúcoročnými parlamentnými voľbami.

Definitívne výdavky politických strán na kampaň sa dozvieme až po jej skončení, keď strany odovzdajú podklady na ministerstve vnútra, ktoré ich potom zverejní na svojom webe. Vlani najviac minula strana Smer-SD, ktorá do kampane dala takmer povolené maximum, keď minula na predvolebnú propagáciu a s ňou spojené činnosti 2 milióny 973-tisíc eur.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...