Košickí bezdomovci prezimujú v iglu domčekoch, ktoré im poskytlo mesto

Námestníčka primátora Lucia Gurbáľová testuje iglu. (Zdroj: Kosice.sk)

Mesto Košice zabezpečilo ľuďom bez domova alternatívny spôsob nocovania. Vyskúšať si ho bezdomovci budú môcť už túto zimu. Inštitúciám starajúcim sa o takýchto ľudí odovzdal primátor mesta 5 kusov prenosných iglu prístreškov.

Arcidiecézna charita a zariadenie Oáza prijali od primátora Jaroslava Polačeka spolu päť prístreškov, ktoré môžu mestským bezdomovcom zachrániť život. Celková investícia do iglu predstavovala 630 eur. Ide o dva prístrešky pre páry a tri pre jednotlivcov. Arcidiecézna charita prijala jeden domček pre páry a dva pre jednotlivcov, Oáza po jednom z každého typu.

„U nás ľudia bývajú, sú pod nejakým dohľadom a dá sa to tu vyskúšať tak, aby to nezmizlo,“ povedal Cyril Korpesio, riaditeľ ADCH. „Je to využiteľné sčasti vtedy, ak nie je nejaká tuhá zima a len ak je to v nejakom areáli, kde sa tomu nič nestane,“ dodal.

Budú umiestnené v dohľadnej vzdialenosti od oboch centier pomoci. Predsa len potrebujú určitú mieru kontroly a starostlivosti. Sú vyrobené z polyetylénovej peny a hliníkovej fólie, takže izolujú zvuk, neprepúšťajú vodu a dajú sa umývať alebo opraviť. Veľkou výhodou je aj ich konštrukcia, vďaka ktorej sú ľahko prenosné.

Som rád, že sa nám tieto prístrešky podarilo zabezpečiť ešte pred príchodom tuhej zimy. Berieme to ako pilotný projekt, ktorý koncom zimy vyhodnotíme. Ak sa iglu osvedčia a budú využívané, určite by sme na budúci rok chceli zakúpiť aj ďalšie takéto prístrešky. Tým by sme dokázali pomôcť ešte väčšiemu počtu ľudí, ktorí sú v núdzi,“ uviedol Jaroslav Polaček.

Majú slúžiť ľuďom, ktorý nemajú záujem o ubytovanie v registrovaných nocľahárňach. Teplota v nich by mala byť o 15 stupňov vyššia ako teplota okolia, čo si na vlastnej koži vyskúšala a potvrdila námestníčka primátora Lucia Gurbáľová.

„Keď sa iglu zavrelo, najprv som sa cítila trochu stiesnene. Potom tam už bolo príjemne teplo a mala som z toho dobrý pocit. Keď som si predstavila, žeby vonku je -10 stupňov a ja sa nemusím klepať od zimy, ale som v teplúčku v iglu, teší ma, že aj takýmto riešením môžeme výrazne pomôcť ľuďom bez domova. Ak strávia noc v iglu, bude to určite omnoho vhodnejšie miesto než prespať niekde v parku alebo na ulici. Aj sama môžem potvrdiť, že je v ňom o tých cca 15 až 18 stupňov teplejšie ako vonku. Verím, že sa to osvedčí v praxi a potom by sme to mohli aj ďalej rozšíriť,“ dodala Lucia Gurbáľová.

— Veronika Danková

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov. Ministerstvo hospodárstva SR ich nakúpilo na základe minuloročného uznesenia vlády, podľa ktorého malo zabezpečiť 8 miliónov testov. „Rezort hospodárstva toto zadanie týmto naplnil a je potrebné, aby bolo rozhodnuté, kto..

Odoberajte náš newsletter