Matej Tóth sa už pripravuje na OH 2020, domácich Japoncov vníma ako najväčších konkurentov

Matej Tóth (Zdroj: SITA)

Šampión z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth sa na OH 2020 pokúsi kvalifikovať na Dudinskej päťdesiatke.

Tohtoročný vrchol v podobe atletických majstrovstiev sveta v katarskej Dauhe má za sebou a teraz sa už koncentruje na najbližší. Tým budú olympijské hry 2020 v japonskom Tokiu, kde bude obhajovať zlato z brazílskeho Ria de Janeiro 2016. Slovenský reprezentant v chôdzi

Matej Tóth musel hodiť za hlavu neúspech na MS 2019, kde v nesmierne náročných klimatických podmienkach nedokončil preteky na 50 km.

“Zimnú prípravu na olympijský rok som začal 28. októbra. Ešte stále som len v počiatočnej, rozbehovej fáze a takto by to malo byť ešte v novembri. Tréningy v Banskej Bystrici kombinujem s kryoterapiou v kryosaune na Dukle. Postupne budem na obrátkach pridávať, v decembri by som už mal zarezávať naplno.

Pripravovať sa budem stále v domácich podmienkach, avšak spávať budem v hypoxickom stane,” priblížil pre atletika.sk chodec VŠC Dukla Banská Bystrica svoj tréningový program do konca roka.

Tóth sa musí pripraviť aj na to, že po rozhodnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV) sa v chôdzi na 50 km nebude na OH 2020 súťažiť v Tokiu, ale vytrvalecké disciplíny v behu a chôdzi presunuli na sever krajiny vychádzajúceho slnka do Sappora.

“Každá alternatíva mala dobré aj zlé stránky. Ja som sa už pred definitívnym rozhodnutím snažil nastaviť tak, že sa bez ohľadu na to, ako to dopadne, sústredím na pozitíva. Teším sa na vhodnejšie klimatické podmienky v Sappore a väčší pokoj v porovnaním s olympijskou dedinou v Tokiu,” skonštatoval pre web Slovenského atletického zväzu zverenec Mateja Spišiaka.

Tridsaťšesťročný olympijský šampión ešte nemá istú účasť na budúcoročnom podujatí pod piatimi kruhmi. Buď potrebuje do 31. mája 2020 splniť limit 3:50:00 h, alebo sa zmestiť do kvóty maximálneho počtu 60 štartujúcich, keď k limitárom, ak ich bude menej ako 60, doplnia ďalší pretekári bez limitu na základe postavenia vo svetovom rebríčku.

Šesťnásobný slovenský Atlét roka vidí ideálnu možnosť na splnenie limitu na OH 2020 pokúšať 21. marca na 39. ročníku Dudinskej päťdesiatky. “Bude to doma, potenciálne v dobrom počasí, hneď po zimnej príprave a s dostatočným časovým predstihom pred olympijskými hrami. Ak budem zdravý, lepšia alternatíva na splnenie limitu neexistuje,” vysvetlil Matej Tóth, ktorý sa v prípade kvalifikovania na OH musí mať na pozore najmä pred japonskými reprezentantmi.

Jusuke Suzuki je majster sveta z Dauhy, Masatora Kawano utvoril nedávno výborný svetový výkon roka 3:36:45 h. “Japonci v tomto roku potvrdzujú, že na OH v domácom prostredí budú pripravení fantasticky. Práve ich vnímam ako najväčších favoritov. Suzuki, Kawano i tretí z tímu môže v Sappore vyhrať. Kawanov výkon 3:36:45 je fantastický, je tretí najlepší z aktuálnej generácie chodcov na 50 km,” poznamenal pre atletika.sk Matej Tóth.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...