Exminister Kocáb pre Český rozhlas: V4 treba zničiť, Havel by sa obracal v hrobe

Michael Kocáb (Zdroj: Youtube)

Bývalý minister Michael Kocáb vystúpil v Českom rozhlase. V relácii Osobnosti Plus prezentuje svoju novú knihu Vabank, ktorá vychádza pri príležitosti 30. výročia Novembra 1989. Počas rozhovoru sa dostáva aj k súčasnému dianiu a má za to, že Vyšehradská skupina (V4) by mala byť zničená.

Michael Kocáb je český hudobný skladateľ, spevák, bývalý minister a aj politický aktivista. Pri príležitosti 30. výročia udalostí Novembra 1989 mu vychádza kniha Vabank, ktorú prezentuje v relácii Českého rozhlasu Osobnosti plus.

Kocáb hovorí napríklad o založení Občianskeho fóra alebo iniciatívy Most. Spomína aj rolu, ktorú doteraz hrajú ľudia spájaní so sovietskym režimom. Ku koncu dochádza na rad téma Vyšehradskej štvorky.

Sypeme piesok do súkolesia

K otázke Vyšehradskej skupiny sa dostávajú pri otázke, aký vládny predstaviteľ by sa mohol vrhať do náručia Vladimíra Putina a Ruska. „Z tých vládnych pozícií, no, s Babišom zatiaľ opatrne, v tom zaplať pánboh,“ hovorí Kocáb, ale dodáva, že vzťah Andreja Babiša k Rusku sa môže kedykoľvek zmeniť.

„Môže to nastať v okamihu, keď sa preženú tie vzdoroakcie zo strany Vyšehradu, a keď nám Európska únia dá jasne najavo, že to už takto ďalej nepôjde. A zavedú nejaké sankcie, alebo opatrenia,“ vysvetľuje Kocáb možný budúci dôvod otočenia premiéra na východ.

Na otázku, či by na otočenie Babiša k Putinovi nestačili unijné audity, Kocáb odpovedá, že tu je viacero rizík. Napríklad téma migrácie, ale aj ďalšie, ktorými „hádžeme piesok do súkolesia Európskej únie“.

Vyšehrad delenda est

Kocáb vidí problém aj v názvosloví. Uvádza príklad, ako si „dovoľujeme“ prirovnávať Brusel k Moskve (v paralele ČSR – Sovietsky zväz). „Ako sa hovorí, Kartágo musí byť zničené a ja hovorím, že Vyšehrad musí byť zničený. Je najvyšší čas, aby sa toto zoskupenie rozpadlo. Už keď ho dával Havel dohromady, už vtedy som mu to problematizoval,“ vysvetľuje spevák.

Podľa Kocába si Havel predstavoval V4 ako spojenie poľských, českých, slovenských disidentov, atď. Zoskupenie malo upevňovať európsku integritu. „Keby tušil, čo sa z toho stane, tak by sa v hrobe obrátil,“ dodáva bývalý minister.

Zoskupenie tvoria štyri stredoeurópske štáty – Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Vyšehradská štvorka vznikla v roku 1991 na stretnutí vo Vyšehrade v Maďarsku, ako analógia historického stretnutia kráľov Česka, Poľska a Uhorska z roku 1335. Organizácia sa pôvodne volala Vyšehradský trojuholník, po rozpade Česko-Slovenska v roku 1993 dostala svoj súčasný názov.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump chce samit G7 uskutočniť osobne. Merkelová odmietla

Trump chce samit G7 uskutočniť osobne. Merkelová odmietla

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nezúčastní na stretnutí lídrov najsilnejších ekonomík v Spojených štátoch, ak sa dovtedy nezmení situácia v súvislosti so šírením koronavírusu. V sobotu o tom informovala jej kancelária. Po tom, ako zrušili summit G7, pôvodne..