Bývalý volič Smeru Štefunko končí v čele Progresívneho Slovenska. Posunie sa strana doprava?

Ivan Štefunko (Zdroj: SITA)

Liberáli z Progresívneho Slovenska (PS) urobili veľký krok a dva roky od založenia hnutia menia jeho vedenie. Po víťazstve Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách a oznámení dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku, že zakladá stranu, sa Ivan Štefunko vzdal predsedníckej stoličky v hnutí, ktoré založil. Jediným kandidátom na predsedu PS sa následne stal Michal Truban, manažér spoločnosti Eset.

V jednom z povolebných rozhovorov Štefunko priznal, že aj založenie Kiskovej strany patrí k dôvodom, pre ktoré sa rozhodol opätovne nekandidovať na post predsedu PS. Na májovom sneme hnutia sa tak má o funkciu šéfa progresívcov uchádzať zatiaľ iba jediný záujemca o túto funkciu, ktorým je spomínaný Michal Truban.

Truban bol jednou z ústredných postáv hnutia od jeho založenia. Jeho zmýšľanie je pravicovo-liberálne, čo nie úplne korešponduje s tak trochu ľavicovými myšlienkami, s ktorými ešte vlani koketoval Štefunko. Zakladateľ Progresívneho Slovenska je totiž bývalým členom združenia Mladá demokratická ľavica a neskôr pôsobil aj v SDĽ, z ktorej vzišiel aj Robert Fico.

Štefunko sa narodil v Poprade, ale časť detstva prežil v Alžírsku, kde jeho otec pracoval na stavbách a neskôr počas Pražskej jari vstúpil do komunistickej strany. Po návrate na Slovensko vyštudoval Ivan Štefunko gymnázium a politológiu v Banskej Bystrici. Dva roky navštevoval Inštitút politických štúdií v Paríži.

Zmena politického názoru

Politicky aktívny bol už ako mladý a od začiatku inklinoval k ľavicovej politike. Po škole vstúpil do združenia Mladá demokratická ľavica, ktoré podporovalo dnes už neexistujúcu Stranu demokratickej ľavice (SDĽ).

Štefunko neskôr vstúpil do SDĽ a stal sa jej zahraničným tajomníkom. Dostal sa tak do kontaktu so sociálnymi demokratmi zo zahraničia, čo formovalo jeho politický názor.

V roku 2003 Mladá demokratická ľavica zanikla a o rok neskôr čakal rovnaký osud aj SDĽ, z ktorej ešte v roku 1999 odišiel Robert Fico a založil si Smer-SD. Štefunko však pokračoval v Sociálnodemokratickej alternatíve (SDA) Milana Ftáčnika. Aj tá však zanikla zlúčením so Smerom, a to v tom istom roku ako SDĽ.

Štefunko ako volič aj kritik Smeru

Po roku 2003 Štefunko presedlal na podnikateľskú kariéru a založil si informačný portál EurActiv.sk. Práve ako podnikateľ sa podľa jeho vlastných slov politicky posunul „od sociálnej demokracie k sociálnemu liberalizmu“.

Štefunko sa netajil tým, že v roku 2006 volil Smer, čo v jednom z nedávnych rozhovorov odôvodňuje tým, že Slovensko malo vtedy za sebou druhú vládu Mikuláša Dzurindu, ktorá podľa neho „konala veľmi nesociálne“. Už v roku 2009 však Štefunko stranu Roberta Fica otvorene kritizoval.

Po dvoch rokoch na čele hnutia Progresívne Slovensko sa Štefunko rozhodol, že na májovom sneme už znova nebude kandidovať na predsedu a nahradí ho doterajší podpredseda PS Michal Truban. Jeho názory však už nie sú také ľavicovo-liberálne, ako tie Štefunkove a dá sa očakávať, že hnutie sa s novým vedením posunie viac do pravej časti politického spektra. 

— Tím Denník S 

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...