Ministerka Lubyová chce navýšiť rozpočet, aby mohla uhradiť poplatok v CERN-e

Martina Lubyová (Zdroj: SITA)

Ministerstvo školstva stále plánuje zaplatiť druhú polovicu členského poplatku v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). Za rok 2019 uhradili len polovicu.

Ministerstvo školstva bude žiadať o zvýšenie rozpočtu, aby mohlo uhradiť chýbajúcu časť poplatku za členstvo v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) a taktiež v Spojenom ústave jadrových výskumov v Dubne (SÚJV). Uviedla to dnes pre médiá ministerka školstva Martina Lubyová (SNS), ktorá sa plánuje obrátiť na ministerstvo financií a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ministerstvo financií odkázalo, že je pripravené rokovať.

Ministerka na brífingu povedala, že ráta s vyriešením záväzkov do konca roka. Výbor neriešil len financovanie, ale aj administráciu národných schém. Lubyová uviedla, že pod rezort školstva priamo spadá 11 zmlúv s jednotlivými pracoviskami, ktoré sa zúčastňujú na experimentoch CERN-u. Podľa ministerky je to administratívna záťaž pre centrálny aparát. Komplikáciu vidí Lubyová v tom, že časť sa platí ako členské poplatky CERN-u, časť ide na medzinárodné experimenty v CERN-e a ďalšia časť sa platí na domáce projekty, ktoré sú súčasťou medzinárodných.

„Preto sme sa dohodli, že by sme tú administratívu po džentlmenskej dohode s Agentúrou pre vývoj a výskum (APVV) odstúpili práve APVV, ktorá má grantový aparát a ľudí kvalifikovaných na túto prácu. Pomohla by nám administráciu tejto schémy zvládať, aby sme v budúcnosti nemali tieto problémy,“ vysvetlila šéfka rezortu. Podľa predsedu APVV Jozefa Masarika budú prostriedky chápať a procesovať ako účelové na spoluprácu s CERN-om a iní výskumníci sa o ne nebude môcť uchádzať.

Ministerstvo uhradilo zatiaľ za rok 2019 len polovicu členského poplatku pre CERN, teda 2,8 milióna eur. Problémy s neplnením si záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv vyšli na povrch vo vyhlásení Slovenskej akadémie vied a rektorov piatich slovenských univerzít v októbri. Rezort sa vtedy bránil, že si povinnosti plnil a CERN-u za roky 2012 až 2019 zaplatil viac ako 40 miliónov eur.

Zdôraznil pritom, že ide o najdrahšiu zahraničnú vedeckú spoluprácu Slovenska, a že daňových poplatníkov stojí ročne približne šesť miliónov eur. Ďalších 950-tisíc eur na rok 2019 požaduje na pokrytie nákladov výskumu skupina našich vedcov, ktorá s európskou organizáciou spolupracuje. Z toho 350-tisíc eur sa používa na financovanie domácich aktivít.

Tlačový odbor vtedy uviedol, že ministerstvo školstva sa snaží uhrádzať tieto sumy, avšak náklady rastú rýchlejšie než rozpočtové krytie, ktoré má ministerstvo na tieto účely k dispozícii. Podľa nich opakovane žiadalo na ministerstve financií o navýšenie financovania, no s ohľadom na situáciu štátneho rozpočtu a viazanie prostriedkov nebolo v danej dobe možné tieto náklady pokryť v plnej výške.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...