Predĺženie moratória na zverejňovanie prieskumov nie je výhra, no ani ohrozenie demokracie

KOMENTÁR Ako by nestačilo, že diskusiu o predĺžení moratória sprevádza prílišné množstvo emócií, racionálnu debatu o téme komplikuje aj druhý faktor. Je ním atmosféra, v ktorej sa fušerská práca agentúr používa ako argument pre moratórium či nezverejňovanie prieskumov ako takých. Kvalita merania a otázka kedy (a či vôbec) ho zverejňovať, sú ale dve separátne problematiky. Hasiť problém manipulácie verejnosti moratóriom teda nie je zrovna šťastné, no hystericky jačať o ohrození demokracie je vyslovená hlúposť.

Pokrivkávajúca kvalita prieskumov verejnej mienky je dlhodobo známa skutočnosť. Spomeňte si napríklad na výsledok Siete v minulých parlamentných voľbách, päťnásobné podhodnotenie Mariana Kotlebu či naopak, menej populárne extrémne nadhodnotenie Tomáša Druckera, ktorému počas leta namerala známa agentúra zhruba 7,5 % (už sa môžete prestať smiať).

Mimo toho sa im (častokrát právom) vyčíta nezverejňovanie metodiky alebo uskutočňovanie prieskumov na objednávku. Niekomu sa podľa potreby pridá, inému uberie. Jedna nová strana v meraní figuruje, ďalšia nová v identickom postavení už nie. Veď to poznáme. Tieto podozrenia pritom nie sú žiadnou konšpiráciou level Dutá Zem, ale veci nahlas vyrieknuté aj viacerými renomovanými politikmi či insidermi.

Pokiaľ si teda odpovieme kladne na otázku, či prieskumy zachovať a chceme ich urobiť viac transparentnými, nepomôže moratórium, ale prísnejší dozor. Prípadne, objavili sa aj názory, že by sa ich tvorba mala posunúť do kompetencie štátu, presnejšie štatistického úradu, kde je riziko manipulácie predsa len menšie ako u súkromníkov, pre ktorých môže ísť o biznis. K tomu by sa mohol pridať verejný dozor či verifikovanie respondentov (za predpokladu zachovania ich anonymity pri odpovediach). Mechanizmus síce stále nebude dokonalý, ale zatiaľ netušíme, či niekde na stole leží lepší a kompromisnejší návrh.

Pokiaľ však patríte do skupiny B a leží vám v žalúdku už len samotná existencia merania verejnej mienky aj pre vás na tomto mieste existuje pochopenie. Časté argumentovanie tým, že predĺženie moratória na 50 dní zamedzí prístupu k informáciám a vo finále ohrozí demokraciu, je totiž iba nevydareným vtipom (dúfajme).

To najpodstatnejšie, čo volič v demokracii potrebuje na to, aby si vytvoril kvalifikovaný názor koho voliť, je dostupný volebný program. Eventuálne všeobecný prehľad (ale to je na inú tému), poznanie zázemia kandidáta a podobne.

Nie však prieskum. Prieskum iba mapuje názory druhých, okresáva vašu autonómiu pri voľbe, podvedome vás núti kalkulovať aj v neprospech vášho favorita a odkláňa vašu pozornosť od podstatných faktorov pre rozhodovanie. Napríklad od vízie strany alebo už spomenutého volebného programu, ktorý je alfou a omegou.

Bez prieskumu veci dopadnú tak, ako majú. Teda podľa želania ľudu, ktorý je výhradným zdrojom moci. S jeho existenciou prichádzajú rôzne tančeky, uzatváranie spojenectiev, tvorba koalícií, hašterenie sa, odmietanie a podobne dávno pred tým, ako občania reálne rozdajú karty.

Faktickým ohrozením demokracie sú úplne iné veci, ako to, že vám niekto včas pod nos nepodstrčí graf. Ale pomenovať ich dnes, samozrejme, nie je tak sexi.

Zhrnuté a podčiarknuté – ak chceme riešiť deficit kvality prieskumov verejnej mienky iba predĺžením moratória, nedá sa to. A ak ich nechceme mať vôbec, zďaleka neprídeme o tak veľa, ako sa nám ich propagátori a ľudia ťažiaci z konzervovania status quo snažia nahovoriť.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Karikatúry Denníka N sú  dezinformácie

Karikatúry Denníka N sú dezinformácie

KOMENTÁR Najznámejší slovenský karikaturista Shooty včera zverejnil kresbu, ktorá je reakciou na udalosti v USA. Vyobrazil v nej prezidenta Trumpa ako tučnú Godzillu, ktorá ničí mesto s Bibliou v ruke - isteže, lebo presne o toto v Spojených..