Kauza zmeniek: Nicholsonovej meno na súde ešte padne. Veľmi sa na to teším, hovorí Kočner

Marián Kočner (Zdroj: TASR)

Kauza údajného falšovania zmeniek za desiatky miliónov eur je spolitizovaná rovnako, ako udalosti v Markíze z roku 1998. Na dnešnom pojednávaní pred senátom Špecializovaného trestného súdu to uviedol obžalovaný Marian Kočner. Urobil tak v rámci vyjadrovania sa k dokazovaniu, ktoré bolo vykonané v poobedňajších hodinách.

Konkrétne súd vypočul Mariána Kolníka, ktorý v minulosti pracoval ako zástupca zahraničných spoločností a tiež istý čas ako poradca ministra dopravy Jána Figeľa. Svedok predvolaný obhajobou ku kauze zmeniek vedel uviesť len toľko, že sa v minulosti s Marianom Kočnerom stretol približne trikrát: „Kvôli nejakej firme, ktorú on vlastnil a ktorá mala mať súvis s Markízou.” Kedy to bolo a o čom hovorili, si však nespomínal.

Právny zástupca poškodenej spoločnosti Markíza Daniel Lipšic ďalej pred súdom čítal ďalšie prepisy komunikácie z aplikácie Threema. Osobe uvedenej ako Dušan Keméni, čo bolo podľa medializovaných informácií označenie pre Alenu Zsuzsovú, obvinenú v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, Marian Kočner v súvislosti so zmenkami napísal: „Toto keď vyjde, tak to bude vrchol môjho umenia.”

V inej správe zase podľa prepisu napísal: „Som génius, pripravujem to vyše roka.” Marian Kočner však vo vyjadrení opätovne zdôraznil, že prokuratúra ani poškodená strana nepreukázala zatiaľ nič, čo by poukazovalo na trestný čin falšovania zmeniek. Celú vec rovnako ako kauzu Gamatex z roku 1998 podľa neho pritom využívajú politici. „Opäť sme sa ocitli v roku 1998, opäť som témou,” povedal a doplnil, že takáto situácia bude trvať až do volieb vo februári 2020.

Obhajoba ako dôkaz zase odprezentovala rozhovor, ktorý Marian Kočner poskytol v roku 2017 vtedajšej študentke žurnalistiky Nine Sobotovičovej. Podrobne v ňom opísal celú kauzu Gamatex, pričom skonštatoval, že kauza bola zo strany vtedajších opozičných politikov a médií dezinterpretovaná. Sobotovičová by v utorok mala pred súdom vo veci vypovedať ako svedkyňa.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko.

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian Kočner požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol Rusko. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur, dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala. Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali.

Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana Kočnera a Pavla Ruska navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,“ konštatuje Markíza.

Pavol Rusko trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli.

Pavol Rusko to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, ktoré bolo vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol Rusko nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Kočner je však presvedčený, že celý proces slúži politikom pred voľbami. „Povedal som, že história sa opakuje a platí to dodnes. Opäť sa na kauze Markíza a mojom chrbte vozia politici,” povedal a dodal, že to takto bude až do dňa volieb.

Marian Kočner tiež spomenul, že sleduje politické debaty a plánuje si robiť čiarky vždy, keď zaznie jeho meno alebo slová Threema a mafián. „Naposledy som sa zabavil v nedeľu, kde je vidieť to, ako sú niektorí naučení slušnému správaniu. Pán Ábel Ravasz hovorí pán Kočner, ale pani europoslankyňa Nicholsonová ma volá Kočner,” tvrdí s tým, že meno europoslankyne Nicholsonovej v súdnej sieni ešte padne. „Veľmi sa na to teším,” dodáva Kočner.

— SITA / Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...