Nová štúdia z dielne Organizácie spojených národov dokumentuje a skúma motiváciu nelegálnych migrantov z Afriky. Mnoho z nich chce ísť do Európy, aj keď sú si veľmi dobre vedomí rizík nebezpečnej cesty. Rodiny často posielajú jedného svojho člena za druhým, ak sa tomu prvému nepodarí doraziť na náš kontinent. Väčšina respondentov v štúdii pritom uviedlo, že na cestu by sa vydali aj keby doma zarábali viac peňazí.
Napriek znalosti rizík by viac ako 90 percent nelegálnych migrantov išlo do Európy znovu. Cez rôzne nebezpečné cesty by išli aj keby v Afrike zarábali viac peňazí ako v Európe. Vypláva to z najnovšej štúdie Organizácie spojených národov (OSN).
Štúdia s názvom „Preliezanie plotov“ dokumentuje motiváciu afrických migrantov, ktorí sa vydali do Európy nebezpečnými cestami a s vedomím, že nemajú nárok na azyl. Vypracovali ju pod záštitou Rozvojového programu OSN a štúdia spovedá dokopy 1970 jednotlivcov z 39 afrických krajín.
Vzdelanie a peniaze
Počas odchodu zo svojich krajín 49 percent opýtaných pracovalo a 9 percent chodilo do školy. Zvyšných 42 percent nepracovalo a ani nenavštevovalo školské zariadenie.
Väčšina tých, čo pracovali, uvádza, že peniaze pre nich nie sú jediný faktor pri opustení krajiny, 66 percent pracujúcich by stále odišlo do Európy aj keby doma zarábali viac ako dovtedy.
Utláčanie doma
Veľká časť tých, ktorí nelegálne migrujú z Afriky, sa cíti byť vo svojom domovskom štáte utláčaná alebo ignorovaná. Až 62 percent opýtaných si myslí, že ich domovská vláda utláča na základe etnicity alebo politického názoru.
Ešte väčší počet migrantov má pocit, že ich hlas nie je počuť v politickom systéme ich krajiny. Odpovedalo tak 77 percent opýtaných.
Aláhová vôľa: Do Európy stoj čo stoj
Značná časť migrantov chce ísť do Európy za každú cenu. Skoro polovica respondentov (41 percent) tvrdí, že absolútne nič ich nepresvedčí proti ceste na náš kontinent. Je za tým vidina peňazí, ale aj dobré zázemie v európskych krajinách.
Ako píše denník The Guardian, mnoho rodín z Afriky posiela jedného člena za druhým. Ak na ceste do Európy umrie, síce smútia, ale okamžite vyšlú ďalšieho.
„Keď môj brat Sleiman umrel, bola to Aláhová vôľa,“ hovorí jeho najstarší brat Ebrima Danso. Napriek smútku už na cestu poslali ďalšieho brata. Táto rodina z dediny Sabaa v Gambii tvrdí, že inú cestu na prežitie, ako vyslať niekoho do Európy, nevidia.
Bohatšia Afrika– viac migrantov
Profesor afrických a afroamerických štúdií na Duke University Stephen Smith upozorňuje, že chudoba nie je až tak dôležitý faktor pri migrácií. Cesta na náš kontinent je totiž nákladná.
Naopak, Smith tvrdí, že čím viac sa bude zvyšovať bohatstvo krajín v Afrike, tým len pribudne množstvo migrantov smerujúcich do Európy.
— Juraj Orolín
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO
Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.
Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy.
Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet,
prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.
Prispejte nám transparentne (IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)