Globálne ceny energií klesajú. Na Slovensku naopak rapídne rastú

Atómová elektráreň Mochovce (EMO) (Zdroj: SITA)

Slovensko ide v cenách energií opačným smerom, ako je celosvetový trend. Vyplýva to z predpovede Svetovej banky, ktorá uvádza, že za celý tento rok pôjde globálna cena energií až o 14,6 percenta dole. Na budúci rok bude navyše ďalej klesať. Napriek tomu ceny energií na Slovensku tento rok stúpli a na budúci rok ešte ďalej porastú.

Ako sme informovali, slovenské domácnosti dávajú až štvrtinu svojho celkového rodinného rozpočtu práve na platby za energie. Napriek tomu, že svetová banka teraz hovorí o globálnom poklese cien energií, tak vláda aj úrady zo zdražovania energií vinia práve globálne trendy.

Za elektrinu si tak priemerná štvorčlenná rodina na Slovensku priplatí o 7 až 80 eur navyše, za plyn od 11 po 50 eur, teplo o vyše 20 eur a vodu približne o 9 eur. Ceny pre domácnosti vychádzajú z veľkoobchodnej ceny elektriny, podľa ktorej sa zohľadňujú cenové návrhy dodávateľov. Na budúci rok jej cena vzrastie až o 28 percent.

Slovenský Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý reguluje ceny energií, odvodzuje ceny elektrickej energie od cien na Pražskej burze, kde v prvom polroku 2019 vzrástla cena elektriny takmer o tretinu. Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH) očakáva, že „ak by mal byť nárast cien (energií) výrazný, vláda sa ho pokúsi aspoň čiastočne zvrátiť“.

Opačný trend

Ministerstvo hospodárstva k rastu cien energií uviedlo, že v poslednom období dramaticky rastie cena silovej elektriny najmä pre rast cien emisných kvót. Napriek týmto argumentom, je fakt, že globálne ceny energií klesajú.

Globálne ceny energií za celý tento rok klesnú podľa odhadu Svetovej banky o 14,6 percenta a v budúcom roku sa znížia o ďalších 3,1 percenta. Dôvodom je podľa banky oslabovanie rastu globálnej ekonomiky.

Predpoveď Svetovej banky ráta aj s tým, že v tomto roku sa znížia aj ceny farmárskych produktov, a to o 4,7 percenta. V budúcom roku by sa však ceny farmárskych produktov mali zotaviť a stúpnuť o 0,6 percenta.

Rast globálnej ekonomiky je slabší v dôsledku toho, že na ňu negatívne vplýva napätie v obchodných vzťahoch a spomaľuje sa čínske hospodárstvo, ktoré je druhé najväčšie na svete. Medzinárodný menový fond predpovedá, že v tomto roku sa globálna ekonomika zväčší iba o 3 percentá po vlaňajšom raste o 3,6 percenta. Tohtoročný rast by tak mal byť najslabší od recesie z roku 2009.

— SITA, Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...