VIEME PRVÍ Reťazec Kraj plánuje kúpiť predajne skrachovanej Kačky

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

AKTUALIZOVANÉ Predajne skrachovaného predajcu potravín Kačka prevezme jeho domáci konkurent Kraj. Podľa informácii Denníka S má ísť o desiatky obchodov.

Aktualizované o postoj premiéra Petra Pellegriniho a generálneho riaditeľa siete Kraj Stanislava Čajku.

Návrh na konkurz podalo vedenie reťazca Kačka ešte koncom augusta tohto roka po tom, ako banka spoločnosti zmrazila účty. V polovici septembra Kačka vypredávala tovar a následne zatvárala predajne. O vyhlásení konkurzu na majetok Potravín Kačka rozhodol Okresný súd Banská Bystrica 7. októbra.

Obeťou krachu Kačky sa stali zamestnanci, ktorým pre blokované účty Kačka nevedela vyplatiť mzdy. „Tie by mali byť pokryté garančným fondom,“ uviedol generálny riaditeľ firmy Wieslaw Chlebuś. Začiatkom októbra však stovky nahnevaných zamestnancov vtrhli do Chlebuśovej kancelárie. Tým vadili nielen dlhodobo nevyplatené mzdy, ale aj komunikácia s vedením. Len včera pobočka Sociálnej poisťovne v Lučenci informovala, že zatiaľ eviduje 55 žiadostí o dávku z garančného poistenia zo strany tohto reťazca.

Generálny riaditeľ Wieslaw Chlebuš ešte v septembri uviedol, že vedenie spoločnosti sa od momentu podania návrhu na konkurz 30. Augusta pokračovalo v snahe hľadať alternatívne riešenie v podobe vstupu nového investora do spoločnosti. „Robili sme v uplynulých týždňoch všetko, čo bolo v našich v silách, aby sme zachovali pracovné miesta, udržali predajne otvorené a mohli pokračovať v dobudovaní nového distribučného centra,“ ozrejmil.

Predajne chce Kraj

Nespokojným pracovníkom však možno svitá na lepšie časy. Podľa informácií Denníka S totiž sieť potravín Kraj plánuje kúpiť desiatky predajní Kačky. Denník S v tejto veci oslovil Stanislava Čajku, generálneho riaditeľa spoločnosti Terno real estate, ktorá prevádzkuje sieť Kraj.

„Proces prechodu vybraných predajní KAČKA pod spoločnosť TERNO real estate, s.r.o. je v plnom prúde. Sme v štádiu rozpracovanosti viacerých projektov. Vzhľadom na stav prebiehajúcich jednaní by sme sa k danej téme zatiaľ nechceli bližšie vyjadrovať. Avšak môžeme potvrdiť otvorenie prvých predajní v prvej polovici novembra tohto roku, “ povedal Čajka pre Denník S.

Sieť potravín Kraj spustila svoju činnosť začiatkom minulého roka. Stojí za ňou skupina Terno. Spoločnosť si dala za ciel s Krajom expandovať nielen v Bratislave, kde má najsilnejšie zastúpenie, ale aj v regiónoch.

O situáciu sa zaujíma premiér

O situáciu v spoločnosti sa začal zaujímať aj premiér Peter Pellegrini, ktorý požiadal štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislava Ondruša, aby v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR ohrozeným pracovníkom z obchodného reťazca Kačka venoval maximálnu pozornosť.

Premiér očakáva, že vyše 1,5 tisíca ohrozeným zamestnancom budú poskytnuté všetky zákonné náležitosti, ktoré im vyplývajú z ukončenia pracovného pomeru, a že nenastanú žiadne prieťahy, ktoré by mohli ohroziť životnú situáciu rodín doterajších zamestnancov.

Potraviny Kačka, predtým CBA Slovakia, požiadali koncom augusta o konkurz. Sieť predajní CBA Slovakia vznikla na Slovensku v roku 1991 ešte pod značkou M-MARKET. Odvtedy sa rozrástla na vyše 200 predajní na strednom, východnom a západnom Slovensku a v roku 2019 sa premenovala na Potraviny Kačka.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Školy dostanú príspevok na učebnice

Školy dostanú príspevok na učebnice

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠ) umožní školám na prvom stupni vyberať si učebnice slobodne. Informoval o tom šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) a riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Miroslava Hapalová. Školám alebo ich zriaďovateľom..