Matovič v minulosti: Ak nevyriešime rómsky problém, vyriešia oni slovenský. Jeho postoj ku Kotlebovi zdvíha KDH aj Smer zo stoličky

Igor Matovič v roku 2010 (Zdroj: SITA)

Ako sme nedávno čitateľov informovali, v poslednej debate na TA3 predviedol Igor Matovič voči šéfovi ĽSNS reakciu, na ktorú nie sme u politikov zvyknutí. Jeho postoj by sa dal zhrnúť tak, že s Marianom Kotlebom treba diskutovať a nevytesnávať ho mimo politického ringu. Zatiaľ čo nová Anna Záborská z Kresťanskej Únie si Matoviča zastala a isté potešenie z jeho prejavu vyjadril aj europoslanec ĽSNS Milan Uhrík, konkurenti OĽaNO nešetria kritikou.

Ešte včera sme písali o tom, že Matovič po danej relácii nezožal len vlnu kritiky, ale dokázala si ho obhájiť aj jeho najnovšia spojenkyňa. Anna Záborská z Kresťanskej únie pre Denník S uviedla, že v jej očiach Matovičovi nešlo o ospravedlňovanie politiky ĽSNS, ale o princíp. Podľa Záborskej sa Matovič Kotlebu vlastne ani nezastal.

„Matovič vychádzal zo všeobecného princípu, že ak niektorá strana môže kandidovať vo voľbách, tak to znamená, že je ministerstvom vnútra považovaná za demokratickú stranu. On vyslovene povedal, že nejde o zastanie sa Mariana Kotlebu, ale o voličov, ktorí dali hlas ĽSNS,“ uviedla Záborská pre Denník S s tým, že z vyjadrenia Igora Matoviča nemá pocit, že by zmenil svoj pohľad na ĽSNS.

Pozitívna nálada zavládla aj v tábore adresátov Matovičových slov. Milan Uhrík z Ľudovej strany Naše Slovensko nám napríklad ozrejmil, že „to, čo povedal Matovič, po vecnej stránke hovoríme my už dávno, že ĽSNS nedostáva primeraný priestor najmä v mainstreamových, mienkotvorných médiách. Boli sme prekvapení, že to hovorí práve pán Matovič, ktorý sa o nás doposiaľ nevyjadril inak ako o fašistoch a extrémistoch,“ skonštatoval europoslanec.

Blaha: Dobre že Kotlebu nepožiadal o ruku

Opačné emócie vyvolalo Matovičove nedeľné vystúpenie u jeho konkurentov. Známy politik Smeru Ľuboš Blaha nám napríklad na otázky, čo si myslí o vystúpení šéfa OĽaNO a či vidí chystanie si pôdy na prípadnú budúcu spoluprácu odpísal nasledovné:

„Matovič je totál zúfalý, je mu jasné, že sa do parlamentu nedostane, tak skúša čokoľvek. Najskôr pobehuje s kartónom na tlačovke Smeru ako nejaká šialená postavička z hollywoodskeho psycho-hororu. Potom hejtuje Hlinu a KDH. Kope do Trubana a Beblavého. Prská na všetky strany. A zavŕši to tým, že Kotlebu v TA3 dobre že nepožiadal o ruku,“ uviedol poslanec.

K tomu dodal, že si je istý, že Matovič by s Kotlebom v koalícii nemal problém, lebo vraj ide o človeka, ktorý pre moc urobí všetko a nemá žiaden charakter ani hodnoty.

Hlina: Matovič aj Kotleba nemajú radi demokraciu

Na podobné otázky sme sa spýtali aj lídra KDH Alojza Hlinu, s ktorým sa poslednú dobu dostal Matovič do ostrého konfliktu.

Hlina bol z Matovičovho postupu „veľmi prekvapený“ a pomenoval aj istú paralelu medzi ním a Kotlebom. Obaja podľa jeho slov „nemajú radi demokraciu“ a „pracujú na jej deštrukcii“.

„Kotleba je vodca. Matovič je ‚líder‘, ktorý za desať rokov nemal snem a voľby na predsedu, aspoň teda o tom nevieme,“ komentuje ďalej Hlina.

K záveru dodáva, že „hrkútanie“ týchto politikov nás ešte vyjde draho v tom zmysle, že Matovič „rozbíja systém štandardných politických strán“ a posilňuje tak extrém a antisystém.

Hodnotová zhoda?

Hoci sa spolupráca oboch subjektov minimálne z krátkodobého či strednodobého hľadiska javí ako z ríše fantázie, nemusí ísť o nezmysel. Túto tézu posilňujú predovšetkým dva argumenty. Jednak je to Matovičove premenlivé správanie nielen voči oponentom, ale i spojencom, no takisto pozoruhodné názorové prieniky, na ktoré svojho času upozornil aj denník SME.

Ten pred vyše deviatimi rokmi uverejnil článok, v ktorom sa taktiež venoval programovým paralelám Matoviča a Kotlebu, ktorého meno sa toho času skloňovalo ešte v súvislosti s vedením Slovenskej pospolitosti.

Článok pripomína, že Matovič v programe svojho združenia Obyčajní ľudia nazýval neprispôsobivých Rómov aj „zbojníkmi“ či „príživníkmi“, o ktorých sa štát „stará ako v bavlnke“.

„Nestalo by sa nič iné, len by nás viac okrádali, lúpili a vraždili,“ píše zase v predvolebnom článku k hypotetickej situácii, keby štát zobral Rómom sociálne dávky a nechal ich napospas osudu.

Matovič sa tiež nechal počuť, že „príživníci si žiadne domy nezaslúžia“ a upozorňuje, že ak nevyriešime rómsky problém, „vyriešia oni slovenský“.

Čo sa uvedených „premenlivých“ pozícií voči politickým kolegom týka, vrátane čerstvých vystúpení v súvislosti s nástupom novej opozície si pripomeňme i tie staršie. Pred siedmimi rokmi napríklad Matovič rozbil kandidátku vďaka požiadavke posielať svojich dočasných spojencov z KDS a OKS na detektor lži.

Za zmienku stojí aj Matovičova nahrávka z roku 2014, ktorá má šéfa strany SIEŤ Radoslava Procházku usvedčovať z toho, že sa pokúšal zaplatiť za prezidentskú inzerciu v Matovičových novinách v hotovosti a bez dokladu.

Analytik: Neskôr sa o Matovičových vyjadreniach nehovorilo

O komentár k udalosti sme požiadali aj politického analytika a majiteľa firmy Communications & Campaigns Martina Urmaniča.

Ten rovnako pripomenul staré Matovičove vyjadrenia na adresu rómskeho etnika a dodal, že neskôr sa o nich „v médiách neobjavila ani zmienka“ a poskytuje aj odpoveď na otázku prečo.

„Pravdepodobne ako výsledok známej politiky dvojakého metra – aby mu nepoškodili. Preto jeho aktuálne postavenie sa na stranu Mariana Kotlebu môže byť v teoretickej rovine len obyčajným prejavom vychádzajúcim z jeho niekdajších téz blízkych Marianovi Kotlebovi. Na druhej strane však treba povedať, že ignorovať ĽSNS či nediskutovať s nimi je presne ten najnesprávnejší model politického správania strán a ich predstaviteľov. Potvrdzuje to aj preferencie, ktoré táto strana stabilne a dlhodobo dosahuje,“ uzatvára Urmanič.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...