Nicholsonová celý čas koketovala s inými stranami, hovorí odídenkyňa zo SaS Kiššová

Jana Kiššová (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR O budúcnosti exčlenov SaS, ktorí skončili v Demokratickej strane, aj o údajných snahách svojej bývalej straníckej kolegyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej dostať sa do strany Andreja Kisku, prehevorila poslankyňa Jana Kiššová v rozhovore pre Denník S. Podľa nej je možno úsmevné, že vždy, keď sa Nicholsonová po náznakoch odchodu zo SaS vrátila naspäť, tak mala sľúbenú nejakú pozíciu.

Prečo ste sa rozhodli po odchode zo SaS vstúpiť práve do Demokratickej strany?

Bolo to ťažké rozhodnutie, ale keď sme v princípe zhodnotili alternatívy na politickej scéne, tak toto bola, z nášho pohľadu, tá najrozumnejšia. Musím povedať, že oni oslovili nás ešte vo fáze, keď sme sa my (členovia bývalej platformy Demokratické jadro SaS) ešte snažili v maximálnej možnej miere zabrániť tomu, aby sa SaS roztrieštila a snažili sme sa dospieť k nejakému riešeniu, ktoré od nás voliči očakávali, ale to sa nám nepodarilo. V tomto duchu sme aj komunikovali so zástupcami DS, keď nás ešte v časoch turbulencií v SaS oslovovali.

Potom, keď členovia SaS na kongrese schválili kandidátku bez nás a ešte aj vyhodili Natáliu Blahovú zo strany, tak to nabralo veľmi rýchly spád a vrátili sme sa k rokovaniam s Demokratickou stranou. Myslím si, že sme zvažovali akú má históriu a hodnoty. Je to pravicová strana, ktorá má tradíciu, nemá žiadne škandály a nie je ničím toxická. Myslím si, že sme si porozumeli aj ľudsky.

Chcete sa po tom, čo vás odmietli opozičné strany PS/Spolu, Za ľudí, OĽaNO a Sme rodina, spájať s inými subjektami na spoločnej kandidátke do parlamentných volieb?

Ešte sa pokúsime o rozumnú alternatívu, tak, aby neprepadali hlasy. Sú tu ešte niektoré mimoparlamentné strany a aj s nimi budeme ešte rokovať. Samozrejme, že spolupráca musí dávať aj logický zmysel. Nechceme ísť do spolupráce za každú cenu, ale uvidíme.

Ako vás prijali v Demokratickej strane?

Myslím si, že veľmi dobre. Demokratická strana, tak ako ju vnímam ja, bola do istej miery „hybernovaná“. Je v nej stále pár skvelých ľudí, ktorí „udržiavajú oheň“, ale nejak významne sa politicky neangažovali. Vidíme možnú sinergiu. My sme deviati poslanci, ktorí majú roky skúseností z parlamentu a 10 rokov sme tvorili hodnotový program. Spojenie s tradičnou značkou Demokratickej strany by podľa nás mohlo dávať zmysel. Nás ľudia poznajú a vedia, čo od nás môžu očakávať. Nie sme v politike dva dni. Zo SaSky odišlo podľa môjho odhadu takmer 50 ľudí a väčšina z nich prešla do Demokratickej strany.

V čom sa Demokratická strana programovo líši od SaS?

Program SaS sme desať rokov budovali my, takže teraz určite nebudeme otáčať kormidlo, ale napríklad v pohľade na zahraničnú politiku. V tomto ohľade sme dlhodobo bojovali v SaS proti výrokom typu: „Rusko nie je bezpečnostná hrozba“. Alebo niektoré až hraničné vyjadrenia (R.Sulíka) na migrantskú krízu. V programe sú iné názory, ale veľa vecí máme podobných. Orientácia v zahraničnej politike je dôležitá vec, pretože je rozdiel či sa bude Slovensko obracať na východ, alebo na západ, či sa prihlási k západným hodnotám, alebo k Rusku. Toto ja považujem za významnú vec.

Zo SaS odišli spolu s vami aj ďalší známi ľudia ako Ľubomír Galko, Jozef Rajtár či Natália Blahová, ktorú zo strany vylúčili ešte pred odchodom vašej platformy. Nevadí vám, alebo nie je vám ľúto, že SaS sa po vašom odchode dostáva na hranicu zvoliteľnosti?

Je mi to mega ľúto, ale nevnímam to tak, že SaS potápame my. Vnímam to tak, že sme z nej boli vyštvaní a to je zásadná vec, ktorú Richardovi Sulíkovi nikdy nezabudnem, aj keď som k nemu mala veľmi blízko aj pracovne aj osobne. On zlikvidoval desaťročnú prácu nás všetkých.

Prečo ste teda naozaj odišli. Hovorí sa, že Lucia Nicholsonová chcela ísť do strany Andreja Kisku Za ľudí ešte pred vznikom vašej bývalej platformy a ľudia, ktorí ju nakoniec založili, vrátane vás, boli vraj na to nahnevaní. Prekážala vám táto snaha Lucie Nicholsonovej?

Ja o jej plánoch príliš veľa neviem. Viem len to, že ona zo strany odchádzala viackrát a vždy, keď to bolo medializované alebo naznačované v médiách, tak to strane len uškodilo. Napríklad aj keď nebola zvolená do republikovej rady, tak ju to natoľko urazilo, že si prerušila členstvo a dávala do médií vyjadrenia, ktoré neboli úplne nápomocné pre stranu, ale skôr naopak. Potom sa zase vyjadrovala, že dôvody boli iné, ale nechcem to viac komentovať. Treba sa pýtať jej. Je ale možno úsmevné, že vždy, keď sa po tých náznakoch odchodu vrátila naspäť tak mala sľúbenú vždy nejakú pozíciu.

Takže neviete, či sa Lucia Nicholsonová pohrávala s myšlienkou, že odíde ku kiskovcom?

Ona celý čas koketovala s inými stranami. Bolo to na pretrase každú chvíľku, ale nič konkrétne o tom neviem.

Čo hovoríte na to, že bývalý člen SaS a exminister hospodárstva Juraj Miškov v rozhovore pre Denník S označil Kočnera za Sulíkovho „kádrováka“?

Bolo medializované, že nejakých ľudí si cez neho (Kočnera) preveroval a Richard potom aj vysvetľoval dôvody, aké na to mal. Netvrdím, že sa mi to páči, ale ja som to pochopila tak, že v tom bol úprimný zámer. Opakujem však, že netvrdím, že sa mi to páči, ale dôvody, ktoré (Sulík) komunikoval to v mojich očiach objasnili.

V NRSR vám neprešiel návrh na vytvorenie vlastného poslaneckého klubu Demokratickej strany. Je to pre vás veľký problém?

Považujem to za detinské, pretože to nie je nejaká výhoda. O to viac ma mrzí, že niektorí kolegovia poslanci nám hovorili, že nám to podporia a nakoniec nepodporili. Je to úplne zbytočné hádzanie polien pod nohy. Nemáme priestor a aj keď nás je 9 poslancov, tak si nemáme kde sadnúť, pretože len poslanecké kluby majú nárok na zasadačky. Nie sme prizvaní ani na grémium, aj keď netvárme sa, že sa tam na niečom dohadujú. Koalícia povie, ako to bude, a tak to aj bude, ale aspoň ste tam ako poslanecký klub prizvaní a viete ako budú veci. Sú to teda polená pod nohy v organizačno-technických veciach, ktoré sú podľa mňa úplne zbytočné.

Čo si myslíte o predĺžení moratória na prieskumy na 50 dní pred konaním volieb?

Považujem to za absurdnú vec. Rozum sa mi zastavuje, ako mohlo niečo takéto prejsť, pretože podľa mňa to naráža aj na Ústavu. Je to podľa mňa vážna cenzúra, aby občania pred voľbami nemali informácie o aktuálnych prieskumoch. Považujem to za absurditu.

Keby sa Demokratická strana aj SaS teoreticky dostali do NRSR, dokázali by ste spolupracovať, či už vo vláde alebo v opozícii?

Určite áno. Tu vôbec nejde o to, kto je s kým kamarát. To nemusíme byť. Môžeme, ale to je iba pridaná hodnota. V prvom rade máme zodpovednosť za občanov a za voličov. Pokiaľ by k takej situácii došlo, tak je naša psia povinnosť ísť do takej spolupráce a presadzovať veci, o ktorých dnes ľuďom hovoríme, že ich chceme presadzovať. Určite by tu boli aj programové prieniky, takže v tomto ja problém nevidím.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...