Kočner: Komunikácia z Threemy je nezákonná fantazmagória

Marian Kočner (Zdroj: Reprofoto/Youtube)

Pojednávanie v kauze zmeniek pokračuje 4. novembra, vypovedať by mala aj dcéra Mariana K. Karolína.

Dlhá, fantazmagorická a nezákonne získaná. Tak označil obžalovaný Marian K. komunikáciu z aplikácie Threema, ktorú dnes v kauze miliónových zmeniek pred senátom Špecializovaného trestného súdu niekoľko hodín čítal prokurátor.

„Mne ani jedným slovom, ani jednou vetou nevyvstala skutočnosť, kvôli ktorej tu sme,“ povedal tvrdiac, že nikde v komunikácii neodznela ani veta o eventuálnom falšovaní zmeniek. Obhajoba už skôr označila komunikáciu za nezákonne získaný dôkaz, pretože bola zaistená v rámci vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka, na ktorom sa podieľal medzinárodný vyšetrovací tím. Podľa obhajoby však vytvorenie tímu nebolo podložené písomným dokumentom.

Prepis Threemy podľa prokurátora zachytáva komunikáciu Mariana K. s rôznymi osobami, pričom nie vždy sú identifikované podľa mena. Niektoré sa však zhodujú s tými, ktoré boli v médiách prezentované napríklad ako komunikácia s Norbertom Bödörom alebo bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou. Medializovaná komunikácia medzi Marianom K. a ňou je zhodná s komunikáciou Mariana K. s osobou označenou ako „Jakub“, ktorú dnes čítali na súde. Zameraná je na civilné spory o vyplatenie zmeniek na Okresnom súde Bratislava V, pričom sa tam spomínajú sudkyne „Zuza“, „Denisa“ alebo „Hrachová“, ktoré mali byť nápomocné k výhre žalobcu o vyplatenie zmeniek, teda Mariana K. „Treba zabrať so Zuzou, nech máme aspoň zarobené, lebo po voľbách to už nebude možné,“ uvádza sa v jednej zo správ. V ďalšej obžalovaný konštatuje, že by už mal kupca na zmenku, potrebuje v jej prípade však aspoň prvostupňový rozsudok. „Ja každý deň makám na Zuze,“ odpísala podľa prepisu druhá osoba. V ďalšej zo správ obžalovaný údajne píše „Nech robí čo má, lebo skončí na Kuciaka“.

Na programe pojednávania mala byť dnes aj výpoveď bývalej obchodnej partnerky obžalovaného Pavla R. Sylvie Volzovej. Keďže sa však nedostavila, čítala sa jej výpoveď z prípravného konania. Pojednávanie pokračuje v pondelok 4. novembra, pričom vypovedať by mali svedkovia navrhnutí obhajobou vrátane dcéry Mariana K. Karolíny.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala. Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,“ konštatuje Markíza.

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo vinou jeho vtedajšej spoločníčky Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

V tejto kauze sa zatiaľ uskutočnilo pred senátom Špecializovaného trestného súdu celkovo deväť pojednávaní, pri ktorých súd vypočul oboch obžalovaných a vypovedali aj viacerí bývalí a súčasní predstavitelia Markízy. Ako svedok vypovedal tiež Štefan A., ktorý je vo veci síce obvinený, ale vyčlenený na samostatné konanie. S vylúčením verejnosti vypovedal aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Podľa prokurátora jeho výpoveď potvrdila verziu obžaloby, že zmenky boli sfalšované.

Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky už bola podaná na súd obžaloba.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...