Ochrana nenarodených detí sa zrejme zvýši. Väčšina poslancov hlasovala za!

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

AKTUALIZOVANÉ Podľa návrhu SNS by slovenskí zdravotníci a zariadenia nemohli možnosť umelého prerušenia tehotenstva propagovať napríklad ženám v Poľsku.

Lekárom by mohla pribudnúť povinnosť zobraziť počas sonografického vyšetrenia žene, ktorá plánuje potrat, obraz embrya a bezplatne jej ho vytlačiť. Ak to bude technicky možné, tiež by jej mali zabezpečiť, aby počula tlkot jeho srdca.

Zaviesť to má novela zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne Slovenskej národnej strany (SNS), ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania. Návrh Evy Smolíkovej, Evy Antošovej a Magdalény Kuciaňovej sa pokúša zakázať reklamu na interrupcie nielen pre slovenské ženy, ale aj pre ženy žijúce v zahraničí.

Podľa návrhu SNS by slovenskí zdravotníci a zariadenia nemohli možnosť umelého prerušenia tehotenstva propagovať napríklad ženám v Poľsku, kde interrupcie na požiadanie ženy nie sú povolené.

V dôvodovej správe k návrhu zákona predkladateľky uvádzajú, že konkrétne medializované prípady reklamy na interrupcie pre zahraničie ukazujú, že zákazová právna úprava vo vzťahu k takejto reklame je nevyhnutná a vhodná na posilnenie ochrany nenarodeného ľudského života.

Kto za, kto proti?

Hlasovanie o novele znova ukázalo výrazné rozdiely naprieč stranami.

Za návrh hlasovalo 78 poslancov zo 133 prítomných, proti bolo 13 poslancov a 37 sa zdržalo hlasovania. Piati nehlasovali.

Väčšina poslancov v poslaneckých kluboch SNS, Smer-SD, ĽSNS a Sme rodina hlasovala za. Návrh podporila tiež asi polovica poslancov z klubov OĽaNO a Most-Híd. Výrazne proti bol len klub SaS, pričom novelu nepodporili ani viacerí nezaradení poslanci.

Prebehne ďalší okrúhly stôl

Jedna z predkladateliek zákona, Eva Smolíková, sa pre Denník S vyjadrila, že ju hlasovanie neprekvapilo, ale aj tak je potešená jeho výsledkom. Očakáva, že zákon prejde aj v druhom čítaní. Na otázku, či plánuje predložiť ďalšie návrhy na ochranu nenarodených detí, Smolíková odpovedala, že prebehne ďalší koalično-opozičný okrúhly stôl na túto tému.

— SITA / Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter