Vek profesorov netreba znižovať, dôležité je zlepšiť ich výber, myslí si odborník

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Priemerný vek profesorov na Slovensku je 63 rokov. Menej ako 57 rokov má štvrtina osôb na tejto pozícii.

Vek profesorov by nemal byť problémom pri ich práci. Dôležitejšie sú ich schopnosti a znalosti, zhodujú sa odborníci. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ mimovládnej organizácie INEKO Peter Goliaš a riaditeľka projektu To dá rozum Renáta Hall. Reagovali tak na závery výročnej správy o stave vysokého školstva. Priemerný vek profesorov podľa správy dosahuje 63 rokov. Menej ako 57 rokov má štvrtina osôb na tejto pozícii.

„Vek nemusí byť prekážkou kvality. Preto by ani nebolo správne direktívne znižovať vek profesorov,“ povedal Goliaš. Podľa neho by bolo treba zamyslieť sa nad spôsobom ich výberu, či je dostatočne transparentný a zásluhový. Tvrdí, že by bolo vhodné dopredu porovnávať kvalitu jednotlivých uchádzačov podľa výsledkov ich akademickej práce na základe najlepších medzinárodných skúseností. A možno aj stanoviť kritériá, aby sa profesorom nemohol stať človek, ktorého výsledky sú príliš slabé. Hall povedala, že vek by nemal byť podstatný a malo by sa skôr prihliadať na schopnosti a výkon daného človeka.

V roku 2018 vtedajší prezident Andrej Kiska vymenoval 84 profesorov, z toho 30 žien. Priemerný vek vymenovaných profesorov bol 51,59 roka. Najstarší vymenovaný profesor mal 66 rokov a najmladší mal 36 rokov. Podľa údajov z registra zamestnancov vysokých škôl k 31. decembru 2018 najstarší vysokoškolský učiteľ na tejto pozícii mal 92 rokov, najmladší 37 rokov.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter