Islam má o ženách pravdu. 5 slov, ktoré americkým liberálom pomotali hlavu

(Zdroj: facebook.com)

Pred zopár týždňami sa niekoľkými americkými mestami začalo šíriť zaujímavé posolstvo. Tlmočila ho anonymná skupina vtipkárov pomocou jednoduchých plagátov umiestnených na verejných priestranstvách. Na plagátoch stálo: Islam má o ženách pravdu. Nič viac, nič menej. A možno práve absencia ďalšieho vysvetlenia tento lokálny fenomén pretlačila aj do svetoznámych médií ako The Times a donútila liberálne spektrum objaviť protichodnosť vlastného svetonázoru.

Jedným z miest, na ktorých plagát zarezonoval najviac, bol Winchester. Tamojšej situácii sa venovala televízia Boston 25 News. Vďaka nej sme sa dozvedeli, že miestni obyvatelia a kompetentné zložky venovali odstraňovaniu nápisov niekoľko hodín, že polícia síce priznáva ilegalitu takéhoto konania, no v praxi je vraj veľmi ťažké niekoho postihovať. Najpodstatnejšie je ale to, že médium prinieslo aj niekoľko reakcií bežných obyvateľov.

Niektorých to urážalo a označovali plagáty za nechutné, iní videli priestor na subjektívnu interpretáciu, ďalší si mysleli, že autor či autori majú právo šíriť, čo chcú a podobne. Panoval však širší konsenzus o tom, že holé vyjadrenie, Islam má o ženách pravdu, je skrátka mätúce. A je dobré prísť na to, prečo. Koniec koncov, podľa Šakílura Rahmána, imáma z Islamského centra v Burlingtone, bolo cieľom neznámeho tvorcu tejto zvláštnej kampane prinútiť ľudí k zamysleniu a hľadaniu odpovedí.

Citát má sám o sebe totiž v tejto podobe dve možné a vzájomne vylučujúce sa interpretácie. Po prvé, buď je islam komplexný náboženský a politický systém, v ktorom majú ženy po právnej i faktickej stránke nižšie postavenie ako muži. Alebo po druhé, islam je vo svojej podstate voči ženám tolerantný, rešpektuje ich nenahraditeľnú sociálnu rolu a ponecháva im priestor na vlastnú emancipáciu.

Vzhľadom na objektívne skutočnosti je jasné, ktorá odpoveď je bližšie k pravde. To však platí iba v prípade, že na svet nazeráte racionálne a nie optikou liberálnej ideológie. Tá totiž v jej postmodernej podobe káže mať pozitívny vzťah k širokej palete ženských práv uznaných v civilizovaných štátoch a zároveň zaujímať k islamu a jeho nositeľom vrúcny postoj.

Pokiaľ sa teda označujete za liberála, pri čítaní plagátu sa nutne dostanete do vnútorného konfliktu, lebo tušíte, že svoj dlhodobý svetonázor už nedokážete ďalej rozumne obhájiť. Islam predsa nemôže mať o ženách pravdu, lebo by to znamenalo, že pohŕdate ženami. A zároveň, ak by ste toto tvrdenie neakceptovali, pohŕdate islamom. Ak ste pochopili kontradiktórnosť vášho doterajšieho presvedčenia, gratulujem, práve ste prešli z ideologickej a fanatickej roviny do tej vecnej.

Pokiaľ chcete toto „oslobodenie“ vedieť pomenovať, nebojte, vo vede na to existuje pojem kognitívna disonancia. Ide o jednu z teórií sociálnej psychológie. „Disonanciou nazývame ľudskú reakciu na nepríjemné novozískané informácie alebo skúsenosti protirečiace predchádzajúcej predstave alebo znalosti,“ znie všeobecná poučka.

Je to proces, ktorý môžete naštartovať zdĺhavým samoštúdiom a čítaním tisícok strán faktografie, no – ako sa teraz javí – aj zamyslením sa nad jednoduchými piatimi slovami umiestnenými na papieri prilepenom na stĺpe pouličného osvetlenia. A práve v tom tkvie genialita počinu, ktorý môžeme bez váhania označiť za trollovací skutok roka 2019.

Týchto protichodností je vo vnútornej logike liberalizmu žiaľ viacero. Spomenúť môžeme túžbu otvoriť dvere lacnej pracovnej sile, no zároveň volať po dramaticky vyšších platoch. Označovanie homosexuality ako vrodenej, no umožnenie voľby samotného pohlavia na základe pocitov. Volanie po diverzite, no podnikanie praktických krokov smerujúcich k vytvoreniu jednotnej zglobalizovanej masy bez koreňov a identity.

Túžba vyhovieť všetkým a zbavovanie sa zodpovednosti hierarchizovať a hovoriť jasné nie istú dobu mohlo fungovať a liberalizmus z tejto potemkinovskej pózy dobráka doteraz ťaží. No skôr či neskôr ho jeho vnútorné protirečenia dobehnú a odhalia jeho nefunkčnosť z dlhodobej perspektívy. Spomeňme si potom, akým levím podielom k tomu šikovná kampaň Islam má o ženách pravdu, prispela.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

KOMENTÁR Hoci zdiskreditovaného bieloruského predáka Alexandra Lukašenka odpísali de facto všetci významnejší hráči, môže sa radovať symbolickej podpore zo Slovenska. Líder SNS Andrej Danko totiž vyhlásil, že tento prezident má legitímne právo vládnuť a spochybnil relevanciu jeho kritiky...

Sexuálna kauza jednej knihy

Sexuálna kauza jednej knihy

KOMENTÁR ANTONA CHROMÍKA Viacerých možno prekvapilo vyhlásenie otcov arcibiskupov Oroscha a Bobera na knihu Láske sa treba učiť,..