EXKLUZÍVNE Bývalý podpredseda SaS Miškov: Kočner slúžil Sulíkovi ako hlavný „kádrovák“

Juraj Miškov (Zdroj: SITA)

AKTUALIZOVANÉ – ROZHOVOR Bol podpredsedom strany Sloboda a Solidarita, odkiaľ po nezhodách v roku 2013 odišiel. Vo vláde Ivety Radičovej zastával post ministra hospodárstva. Po prevalení kauzy Gorila v roku 2012 bojoval za odvolanie kľúčovej postavy kauzy Anny Bubeníkovej z funkcie predsedníčky Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM). „O stretávaní sa Sulíka s Kočnerom vedeli viacerí členovia vedenia SaS a upozorňovali sme ho, že to nie je v poriadku… ide ma rozhodiť, keď niektoré médiá vyrábajú cnostných politikov z ľudí, ktorí pri odvolávaní Bubeníkovú bránili zubami-nechtami a hlasovali proti jej odvolaniu.“ Aj toto pre Denník S povedal exminister Juraj Miškov, s ktorým sme sa rozprávali o Marianovi Kočnerovi, Gorile a celkovej politickej situácii na Slovensku.

Rozhovor je v závere aktualizovaný o reakciu Richarda Sulíka.

Boli ste členom SaS, po voľbách 2010 ste sa za stranu stali ministrom hospodárstva. Neskôr ste sa s Richardom Sulíkom dostali do sporu a SaS ste opustili. Je známe, že Sulík sa stretával s Marianom Kočnerom. Ako sa dnes pozeráte na to, keď sa Sulík vyjadruje proti Kočnerovi a hovorí o previazaní štátu a mafie?

Po mojom odchode z aktívnej politiky som sám sebe sľúbil, že nebudem komentovať dianie v slovenskej politickej „džamahíriji“. Žijem si dobrý život a politiku už vnímam ako bežný občan. Politické strany sa úplne odtrhli od reality a riešia len sami seba. Podobne aj strana SaS. Kedysi to bola strana, ktorá bola „za niečo“. Za lepší život, viac peňazí v peňaženke atď. Dnes už všetci iba bojujú proti niečomu alebo niekomu. Matovič proti Bugárovi. Hlina proti Matovičovi. Sulík proti Galkovi. Beblavý proti Kiskovi. Noví politici proti starým politikom. Všetci proti Ficovi.

Nikto nerieši, že čoskoro bude na Slovensku automatizáciou a robotizáciou ohrozených možno až 70% dnešných pracovných miest. Nikto nerieši, že dnešné školstvo vychováva profesie, ktoré možno o päť alebo desať rokov nebudú vôbec potrebné. Nikto nerieši, že v budúcnosti bude kvôli demografickej krivke pribúdať dôchodcov a dnešnému dôchodkovému systému hrozí kolaps.

Bola zverejnená nahrávka, na ktorej Marian Kočner uráža Dobroslava Trnku a diriguje ho ako podriadeného. Sulík si pritom dal u Mariana Kočnera lustrovať viacerých členov SaS, vrátane vás. Môžete toto komentovať?

Myslím, že to sa najlepšie komentuje samo. Ale áno, je pravda, že Kočner slúžil Sulíkovi ako hlavný „kádrovák“ členov SaS. Zisťoval a preveroval cez svoje kontakty na polícii, prokuratúre, súdoch alebo cez SIS informácie o jednotlivých ľuďoch na kandidátke SaS. Absurdné, však?

Keď ste vstupovali do SaS, vedeli ste o nejakých vzťahoch Kočnera so Sulíkom? Tušíte, ako vtedajší blízky vzťah Kočnera a Sulíka začal?

Myslím, že ich zoznámil Ján Počiatek ešte počas obdobia, keď Sulík pôsobil ako jeho poradca na ministerstve financií. O stretávaní sa Sulíka s Kočnerom vedeli viacerí členovia vedenia SaS a upozorňovali sme ho, že to nie je v poriadku. Viac sme urobiť nemohli.

Vy ste sa niekedy s Kočnerom stretli?

Párkrát som ho videl na spoločenských akciách, videl som ho v meste, sám som sa s ním nikdy nikde nestretol. A už vonkoncom nie počas môjho pôsobenia vo verejnej funkcii.

V roku 2013 ste po nezhodách so Sulíkom opustili stranu spoločne s Jozefom Kollárom a Danielom Krajcerom. Podobná situácia v SaS nastala teraz, keď stranu opustili poslanci Demokratického jadra. Ako je možné, že taká mladá strana čelila za krátku dobu svojej existencie dvom takýmto rozpadom?

Pretože politická strana nie je firma a predsedovia strán nie sú majitelia. A tomu Sulík ani Matovič nechcú rozumieť. Len tak mimochodom, neviete kedy budú voľby predsedu v OĽaNO? Lebo zatiaľ žiadne neboli.

Sulík vás nazýval biznis krídlom. Môžete to komentovať?

Nad týmto „nálepkovaním“ sa musím zakaždým len pousmiať. Vždy som sa živil mojou vlastnou prácou. Založil som desiatky firiem, zamestnával stovky ľudí, platil dane. Ak je chybou, že nie som závislý na poslaneckom plate, prosím. Vo verejnej funkcii som vždy zastával verejný záujem, nemám žiadnu kauzu spojenú s korupciou počas môjho pôsobenia vo vláde a na ministerstve hospodárstva. Ktorý z ministrov môže toto o sebe povedať?

Bola zverejnená nahrávka kauzy Gorila. Málo sa dnes hovorí o tom, že vy, vtedajší minister hospodárstva, ste po zverejnení Gorily najviac bojovali za odvolanie kľúčovej postavy tejto kauzy Anny Bubeníkovej z postu predsedníčky Výkonného výboru FNM. Ako sa dnes pozeráte na túto epizódu?

Anna Bubeníková je jedinou postavou z Gorily, ktorá reálne prišla o funkciu. Pre mňa to bol najťažší z politických bojov, ktoré som musel vo vláde Ivety Radičovej zviesť. Nečakám za to metál, ani poďakovanie. Urobil som to, čo v tom čase bolo potrebné urobiť. Ale ide ma rozhodiť, keď niektoré médiá vyrábajú cnostných politikov z ľudí, ktorí pri odvolávaní Bubeníkovú bránili zubami-nechtami a hlasovali proti jej odvolaniu. Charakter človeka sa odhalí v krízových situáciách. Skutky, nie slová a vyhlásenia politikov, by si mali ľudia všímať.

Ivan Mikloš sa aj po zverejnení spisu Gorila postavil za Bubeníkovú. Hovoril, že jej dôveruje, pozná ju dlhé roky a nemá dôvod jej nedôverovať. Prečo Mikloš takto intenzívne obhajoval Bubeníkovú?

Na to sa musíte opýtať Ivana Mikloša. Ale asi platí, že vrana vrane oko nevykole.

Daniel Lipšic povedal, že existuje nahrávka, ktorá by mohla odhaliť zapojenie viacerých bývalých ministrov do kauzy Gorila. Podľa jeho slov ide nielen o Dzurindu a Mikloša. Viete o čom hovorí? Mali podľa vás vysokopostavení členovia druhej Dzurindovej vlády v Gorile prsty?

Nedisponujem takouto informáciou. Ale ak takú informáciu má Daniel Lipšic, mal by ju poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní a nie dávať vyhlásenia do médií.

Založili ste stranu SKOK! Funguje ešte? Plánujete sa ešte politicky angažovať?

Chcem, aby som svoj pracovný čas a energiu míňal na veci, ktoré majú zmysel. Preto dnes učím študentov na vysokej škole, pôsobím ako mentor pre mladých startupistov, organizujem najväčšiu konferenciu a veľtrh o inováciách a technológiách. Prináša mi to väčšie uspokojenie a zároveň cítim, že moje aktivity majú teraz väčší zmysel pre spoločnosť ako pokračovanie v politických prekáračkach v parlamente. Z pozície predsedu strany SKOK som odstúpil a republikový snem si na jeseň zvolil nové orgány. Ak sa raz zmení politika na Slovensku, možno aj ja prehodnotím svoje rozhodnutie.

AKTUALIZÁCIA – PO VYDANÍ ROZHOVORU NÁS KONTAKTOVAL PREDSEDA SaS RICHARD SULÍK SO ŽIADOSŤOU O ZVEREJNENIE JEHO REAKCIE. TÚ UVÁDZAME V PLNOM ZNENÍ:

Takzvané „kádrovanie“ Mariánom Kočnerom sa týkalo dvoch prípadov:
1. Na jar 2010 ma oslovil jeden známy, ktorý mi tvrdil, že proti Jozefovi Kollárovi je vedené trestné stíhanie. Jozef Kollár mi zároveň tvrdil, že to nie je pravda. Aby som to overil, obrátil som sa na môjho právnika, ten však bol odcestovaný a nevedel mi túto informáciu overiť. Následne som sa obrátil na Mariána Kočnera, o ktorom som vedel, že má blízky s vzťah s vtedajším GP Dobroslavom Trnkom. Marián Kočner mi o niekoľko hodín neskôr potvrdil, že proti Jozefovi Kollárovi nie je vedené trestné stíhanie a preto som Jozefa Kollára z kandidátky nestiahol.
2. Marián Kočner mi niekedy v roku 2011 povedal, že na nášho poslanca Ľudovíta Jurčíka je podané trestné oznámenie za spreneveru. Nechal som si povedať podrobnosti, s ktorými som následne Jurčíka konfrontoval. Jeho odpovede boli uspokojujúce a táto záležitosť bola pre mňa uzavretá. To je všetko.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...