Analytik Urmanič: Dnešní politici nedokážu spolupracovať ani v jednej strane. Ako to chcú dokázať vo vláde?

Martin Urmanič (Zdroj: Archív MU)

ROZHOVOR Kočnerova Threema mi príde skoro ako nejaký politický román na pokračovanie. Nerozumiem tomu, prečo sa nikto zásadne nespýtal, ako je možné, že vôbec k takýmto únikom dochádza a že nikto nežiada okamžité zakročenie, aby sa to zastavilo, vyjadril sa politický analytik Martin Urmanič.

Čo hovoríte na posledný vývoj medzi maďarskými stranami? SMK odmietlo spájanie s Mostom, avšak hovorca tvrdí, že chcú len širšiu spoluprácu aj so vznikajúcou Spolupatričnosťou.

Mám taký pocit, ako keby maďarské politické špičky stále nechceli pochopiť, že projekt Most už nefunguje. Ak chcú mať naozaj zastúpenie v parlamente, tak tieto strany sú odsúdené na spoluprácu. Most už dávno nie je občianskou platformou tak ako sa to snažili pri svojom vzniku prezentovať. Doslova eliminovali slovenskú časť svojich politikov a tým od seba logicky odohnali slovenského voliča.

Takže Most už dnes nereprezentuje percentuálnu silu ako voľakedy a slovenský volič, ktorý im svojho času dával hlas, už tak dnes nerobí. Aj preto je tu pokles percent pre Most a táto strana sa de facto stala takým istým subjektom, od ktorého sa v minulosti oddelila – teda subjekt reprezentujúci len jednu národnostnú menšinu.

To je samozrejme v poriadku, čo však v poriadku nie je, je fakt, že si teraz maďarský volič bude musieť vyberať medzi dvoma vlastne rovnakými stranami. V tomto ohľade som presvedčený, že na zaistenie prítomnosti parlamentnej reprezentácie maďarskej menšiny na Slovensku, pri preferenciách, aké tieto dve strany dlhodobo vykazujú, sa ako jediná možnosť javí vzájomná spolupráca.

Rozumiem, že vedenia týchto strán od čias svojho rozchodu ťahajú za sebou tzv. káričku osobných problémov, ale ak tvrdia, že reprezentujú konkrétnu voličskú skupinu, tak by sa voči nim mali správať zodpovedne. A teraz na to majú príležitosť. Ak však svoje vzťahy nedostanú pod kontrolu, tak sa môže stať, že sa žiadna maďarská strana nedostane do parlamentu.

Pokiaľ koalíciu maďarské strany nezostavia a nedostanú sa do parlamentu, pre koho to bude najväčší problém?

V prvom rade to bude problém pre občanov maďarskej národnosti. Treba si otvorene povedať, že ešte z čias SMK sa podarilo jej účasťou vo vládach presadiť veľmi veľa zmien na to, aby mali Maďari komfortný život na Slovensku. Takže tým, kto bude najviac trpieť, budú občania maďarskej národnosti.

Ako hodnotíte vstup KÚ na kandidátku OĽaNO. Zaistí si tak Matovič vstup do parlamentu?

Aby sme boli úplne úprimní, tak treba povedať, že politici z KÚ hľadali politickú strechu nad hlavou. Matovič po odchode časti svojich poslancov zase hľadal náhradu za tieto osoby. Takéto spojenie mi teda príde ako z oboch strán výhodná dohoda. Ako sa to však vyvinie je teraz ťažké povedať.

Pani Záborská má totiž povesť veľmi nekonfliktnej osoby, čo sa zase nedá povedať o pánovi Matovičovi. Či bude fungovať spojenie ohňa a vody je nateraz otázne.

Matovič vyzval na spoluprácu aj pána Hlinu, myslíte si, že to bolo z jeho strany úprimné?

Verbálny odkaz pre KDH, resp. konkrétne k Hlinovi, asi nebola veľmi úprimná ponuka. Skôr to vnímam ako taktický ťah smerom k voličovi. Tým sa OĽaNO snaží ukázať, že chce spájanie strán, a očakáva, že Hlina to odmietne, čím bude OĽaNO to, ktoré sa snažilo o spoluprácu a Hlina ju nechcel.

Práve OĽaNO by malo vedieť, že takáto ponuka má mnoho dôvodov, prečo nie je vhodná. Už len to, že za reprezentantov kresťanskej politiky sa považuje práve KDH a nie OĽaNO, takže KDH by sa nerado vzdávalo titulu reprezentanta kresťanskej politiky.

Druhý faktor je to, že predstavitelia KÚ z rôznych dôvodov KDH opustili a KDH si určite položilo otázku, prečo by s nimi mali zase začať spolupracovať. A prečo by mali spolupracovať práve pod krídlami Igora Matoviča.

Komunikácia Glváč – Kočner. Ako hodnotíte pokračujúce úniky z Threemy?

Chcem v prvom rade povedať, že bez ohľadu na to, o akých správach sa teraz bavíme v komunikácii Mariana Kočnera, tak z nejakého zdroja neprestajne unikajú a zverejňujú sa útržky týchto správ. Mne to príde skoro ako nejaký politický román na pokračovanie, ale hlavne sa zamýšľam nad tým a nerozumiem tomu, ako je možné, že takéto informácie unikajú z prostredia vyšetrovania.

Nerozumiem tiež tomu, prečo sa nikto zásadne nespýtal, ako je možné, že vôbec k niečomu takému dochádza a že nikto nežiada okamžité zakročenie, aby sa to zastavilo. Dnes je to Kočnerova Threema, čo to bude zajtra? Iný spis, z ktorého uniknú informácie? Takže buď máme dieru v systéme vyšetrovania, ktorú treba zaplátať, alebo toto všetko čo tu denne zažívame je len niekoho hra a ten niekto hrá túto hru so slovenskou verejnosťou.

Samozrejme, aby to nevyzeralo, že situáciu zľahčujem. Ak sa ukáže, že tie informácie vychádzajúce z týchto konverzácií sú pravdivé, tak ukazujú to, že jeden jediný človek si naprieč úplne celým spektrom politiky, dôraz dávam na slovo celým, vytvoril také osobné väzby a kontakty, ktoré mu umožnili komfortne fungovať dlhé roky. Tým pádom je to maslo na hlave úplne všetkých. A tie opakované tlačové konferencie a vyhováranie sa pred novinármi a verejnosťou „to ja som nebol, alebo iní sú viac do toho namočení,“ je podľa mňa smiešne.

Ak by sme povedali, že systém sa volá Kočner, tak všetci politici, ktorí umožnili vznik tohto systému, by mali namiesto vyhovárania odísť do politického dôchodku.

Kauza Gorila. Koho je to kauza? Opozícia tvrdí, že Ficova, Smer sa zase bráni, že on sa tam skoro nespomína, resp. že je to kauza SDKÚ a Dzurindovej vlády.

Myslím si, že je to kauza celej našej krajiny. Gorila nie je vôbec žiadnou novinkou, je tu prítomná v spoločnosti dlhé roky, ktorá sa ale nepohla nikam. Nevyšetrilo sa to a okrem rôznych mediálnych vášni sa nič podstatné nedeje.

Najmenej dôveryhodné zo všetkých tých vystúpení mi však príde to od aktuálneho predsedu Spolu Miroslava Beblavého. Ten okrem toho, že sa tvári ako nový politik, sa snaží z tejto kauzy vykrútiť. Treba preto pripomenúť hlavne mladým voličom, ktorí si to nemôžu pamätať, že pán Beblavý vôbec nie je politický nováčik. Svojho času bol významným štátnym funkcionárom a dokonca ho tam nominovala strana, ktorá takpovediac Gorilu splodila.

Takže, aby som to zhrnul, kauza Gorila v plnej nahote ukazuje až neetické prepojenie biznisu a politiky a otázka dnes znie takto: prečo sa verejne prepiera len tá politická časť?

Prečo konflikt Danka a Mostu prichádza až teraz?

Pretože SNS a Andrej Danko si teraz uvedomil, že by rád získal naspäť voličov, ktorých stratil. Osobne si nemyslím, že to, čo teraz prebieha je nejaký veľký konflikt. Začína sa skôr takto vyhraňovať.

Nie je žiadnou novinkou, že čím viac sa blíži termín volieb, tak aj vládne strany začínajú hrať svoju vlastnú hru a presadzujú svoju stratégiu aj na úkor imidžu vlády. Zároveň si však nemyslím, že by aktuálne vzťahy medzi Dankom a Bugárom akokoľvek ohrozili fungovanie vlády.

Neúspešná trojkoalícia PS/Spolu a Kiska. Ako hodnotíte Kiskov krok? Komu tým najviac pomôže a komu uškodí?

Táto trojkoalícia zomrela skôr, ako vznikla. Bolo to viac mediálne chcenie ako reálny zámer minimálne jednej tretiny tejto prípadnej trojkoalície. Krach spolupráce tejto trojice, podobne ako nateraz zamrznutá spolupráca maďarských strán, poprípade aj rozštiepenie sa strany SaS alebo trucpodnik pána Druckera ukazuje, že celý náš stranícky, a teda aj volebný systém, nie je v poriadku.

Zveličene sa onedlho bude dať povedať, že na každého voliča na Slovensku bude vychádzať jedna politická strana. Strany u nás nevznikajú na báze programovej odlišnosti, ale na báze osobných konfliktov a častokrát nehľadajú možnosť spolupráce pro domo, ale skôr hľadajú dôvody, prečo sa potrebujú štiepiť.

Otázka by teda mohla aj znieť, ak nedokážu spolupracovať v jednej strane, ako to potom chcú dokázať vo vládnej koalícii, kde bude strán viacero. Ak by sa teda volič na týmto všetkým zamyslel tak si môže položiť otázku, kde vlastne som ja? Kde v rebríčku záujmov politikov je volič a jeho problémy?

Zistili by, že motivácia voliť nie je skoro žiadna. A po voľbách, v ktorých neúčasť je tiež istá známka pre politikov, budú práve títo politici priamo na voličov hromžiť, že Slováci, resp. občania Slovenska sa o politiku nezaujímajú. Je tu však dôvod sa zaujímať o politiku v stave, v akom sa teraz nachádza?

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...