Klus zopakoval európskym partnerom prosbu o zapožičanie vakcín pre Slovensko

Martin Klus (Zdroj: SITA)

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS) zopakoval európskym partnerom prosbu o zapožičanie vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Urobil tak počas neformálnej videokonferencie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ). Európska komisia (EK) spustila na žiadosť Slovenska mechanizmus, v rámci ktorého vyzvala členské štáty, aby zapožičali Slovensku vakcíny s cieľom ľahšie prekonať kritické obdobie. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

„Situácia na Slovensku je po rozšírení infekčnejších mutácií koronavírusu kritická. Z tohto dôvodu vítam iniciatívu Európskej komisie, ktorá Slovensku umožní výrazne navýšiť kapacity sekvenovania, čo je dôležitý nástroj v odhaľovaní nebezpečnejších variantov koronavírusu a spomaľovaní ich šírenia,” povedal Klus. EÚ musí podľa neho zabezpečiť, aby si výrobcovia očkovacích látok plnili zmluvné záväzky, keďže vakcinácia je najdôležitejším východiskom zo súčasnej krízy. Klus zároveň poďakoval členským štátom EÚ, ktoré ponúkli Slovensku zdravotnícku pomoc.

Pandémia COVID-19 a ochrana verejného zdravia v Európe boli hlavnou témou videokonferencie, ktorá okrem iného pripravovala videosummit hláv štátov a šéfov vlád členských krajín EÚ, ktorý sa uskutoční 25. až 26. februára. Partneri sa v tejto súvislosti vrátili aj k téme otvorenosti európskych krajín a ich hraničným obmedzeniam. Ministri a štátni tajomníci ďalej diskutovali aj o Akčnom pláne pre európsku demokraciu. Ten reaguje na nové hrozby pre demokratické procesy, obzvlášť v online priestore, s cieľom chrániť nezávislosť médií, otvorenú verejnú diskusiu a férovú politickú súťaž.

SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter