Matovič: Väčšina novinárov na Slovensku je povrchná, často zaujatá a povýšenecká

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Väčšina novinárov na Slovensku je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) povrchná, často zaujatá a povýšenecká. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti pri treťom výročí vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktoré si dnes Slovensko pripomína.

Matovič vo svojom statuse podotkol, že jeho ideu vytvoriť Fond na podporu kvalitnej investigatívnej žurnalistiky Jána Kuciaka, na ktorú plánoval vyčleniť zo štátneho rozpočtu pravidelne 10 miliónov eur, dostal odmietavé reakcie priamo od vedení slovenských redakcií.

„Tri roky od vraždy je čas sa pozrieť pravde o slovenskej žurnalistike do očí. Novinárov kvalít Jána Kuciaka by sme na Slovensku spočítali – preženiem – na prstoch dvoch rúk,“ napísal Matovič. Kuciak bol podľa neho prototyp poctivého hĺbavého investigatívneho žurnalistu, ktorý by sa „od hanby prepadol“, ak by sa podpísal pod povrchný blud či klamstvo.

Podľa Matoviča sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii a je to platné aj v novinárskej brandži. Sloboda je podľa neho zodpovednosť k pravde. Dodal, že ak sa pôjde ďalej „dnešnou cestou bezbrehých manipulácií“, ľudia postupne prestanú veriť klasickým médiám. „Prajem Vám preto, slovenskí novinári, aby ste sa Jánmi Kuciakmi stali. Čím skôr, tým lepšie pre Slovensko,“ uzavrel premiér.

Novinára a jeho snúbenicu zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V kauze ich vraždy sú po troch rokoch od spáchania skutku právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter