Exminister Kukan: Navaľný nie je pre Kremeľ ohrozením, Rusov netreba zbytočne iritovať

Eduard Kukan (Zdroj: SITA)

Súčasné dianie v Rusku a Bielorusku bude mať bezpochyby negatívne dopady na geopolitickú situáciu vo svete. Nie že by ju nejako negatívne zdramatizovalo, ale potvrdí súčasnú nepriaznivú situáciu, ktorá neumožňuje nijaké kroky na jej priaznivejší vývoj. Pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Dodal, že vo svete sú vážne očakávania pozitívneho príspevku do tejto situácie v súvislosti so zmenou na poste prezidenta USA. Obáva sa však, že tieto očakávania sa nenaplnia do takej miery, ako to svet čaká.

Ako ďalej priblížil, súčasná vnútropolitická situácia v Bielorusku je odlišná od situácie v Rusku. Pripomenul, že opozícia ukázala svoju silu a jej pravidelne sa opakujúce demonštrácie, trvajúce už mnoho týždňov, priamo ohrozujú prezidenta Alexandra Lukašenka. „Je otázkou času, kedy sa pridajú k demonštráciám robotníci a to bude definitívny koniec pre súčasného bieloruského prezidenta,“ dodal Kukan.

Demonštrácie v Bielorusku vypukli po vlaňajších augustových prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov triumfoval Alexander Lukašenko. Podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu. USA aj Európska únia (EÚ) reagovali na výsledky bieloruských volieb a postup tamojších bezpečnostných zložiek proti demonštrantom uvalením sankcií na viacero bieloruských predstaviteľov.

Netreba Rusov iritovať

Kukan zároveň uviedol, že slovenský postoj voči Rusku by mal vychádzať z pozícií, ktoré voči tomuto štátu určujú spoločné rozhodnutia EÚ. „My, ako jej člen, by sme tieto pravidlá mali dodržiavať, na to by sme si už mali zvyknúť. Netreba pri tom prejavovať nejaký prehnaný fanatizmus a ani podnikať nejaké kroky, ktorými by sme zbytočne iritovali Rusov. To platí pre našu vzájomnú hospodársku spoluprácu, ako aj pre spoluprácu vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ upozornil.

Je podľa neho škoda, že s ohľadom na tvrdé pozície Ruska nie je možné pristúpiť k zmierneniu sankčného režimu. Rusko je dôležitý hráč na svetovej scéne a bolo by oveľa lepšie a účinnejšie, keby „sme (EÚ) s ním mohli spolupracovať pri riešení problémov vo svete“. Zatiaľ však nie sú nijaké náznaky zo strany Ruska, že by mohlo dôjsť k nejakým zmenám v tomto režime.

Navaľný Kremeľ neohrozí

Exminister Kukan zároveň dodal, že budúcnosť Ruska a ruskej opozície bude záležať od nich samých. Domnieva sa, že každá zmena režimu – a platí to aj pre Rusko, môže byť trvalá a stála iba vtedy, keď príde zvnútra krajiny. „Zahraničné faktory sú dôležité, môžu ráznejšie, či menej rázne ovplyvňovať dianie v krajine, ale rozhodujú samotní jej obyvatelia. Súčasné opozičné hnutie, vedené Alexejom Navaľnym, má v krajine veľký ohlas a mnoho stúpencov,“ priblížil v tejto súvislosti Kukan.

Nemyslí si však, že už dnes je nejakým vážnym ohrozením pre Kremeľ. Bude záležať na tom, či dokáže pokračovať vo svojich aktivitách proti vláde a ako dlho to vydrží. Prezident Putin určite použije proti nemu celú štátnu mašinériu, ktorú má k dispozícii a o jej sile nemožno pochybovať. V takejto situácii je podľa exministra dôležité, aby EÚ postupovala vo svojich vzťahoch k Rusku absolútne jednotne.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

8

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter