Benčík: Pri demisii Krajčího a Matoviča som stiahol chvost. Za situáciu v koalícii môže sebestredný premiér

Ján Benčík (Zdroj: SITA)

Koaličného poslanca Jána Benčíka mrzí, že mlčal v momente, ako odídenec z koalície Miroslav Kollár medzi kolegami otváral otázku vyvodenia politickej zodpovednosti premiéra a ministra zdravotníctva. Situácia v koalícii sa podľa neho nezlepšuje a je rovnaká hlavne vinou sebestredného Igora Matoviča.

Najskromnejší koaličný poslanecký klub Za ľudí včera prišiel o jedného zákonodarcu. Zbohom vládnej koalícií sa totiž rozhodol dať primátor Hlohovca a niekdajší adept na šéfa strany Miroslav Kollár. Dôvodom je napríklad nedostatočná sebareflexia vlády pri zlyhaniach v boji s pandémiou.

„V každej demokratickej európskej krajine by v takejto situácii mal odstúpiť minimálne minister zdravotníctva. A v našom konkrétnom prípade by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť aj premiér Igor Matovič. On nesie hlavnú politickú aj osobnú zodpovednosť,“ uviedol napríklad Kollár.

Odchod jedného z najvýraznejších politikov Za ľudí okomentovali aj jeho stranícki kolegovia. Či už Juraj Šeliga, Mária Kolíková alebo Jana Žitňanská na Kollára neútočia, ale práve naopak, jeho rozhodnutie chápu a nechali sa napríklad počuť, že identickú dilemu riešia aj oni.

Benčík: Stiahol som chvost, mrzí ma to

Podobne reagoval aj poslanec a bloger Ján Benčík, ktorý sa do parlamentu prekrúžkoval z posledného miesta kandidátky. Odchod Kollára ho vraj „ľudsky zasiahol,“ ale tomuto rozhodnutiu podľa vlastných slov rozumie. Rovnako uviedol, že Kollár s kolegami krátko pred svojim rozhodnutím otváral citlivú tému, ktorá ho primäla k odchodu.

„Miro sa predvčerom v spoločnej skupine priamo opýtal, či sme ako strana pripravení otvoriť otázku vyvodenia politickej zodpovednosti. V prvom kole ako povinné politické minimum demisia ministra zdravotníctva, v dlhodobejšej otázku dlhodobého pôsobenia Igora Matoviča ako predsedu vlády,“ napísal Benčík na svojom profile.

„Odpoveďou bolo: ‚Hovoriť o demisiách a ešte viac destabilizovať situáciu teraz nepovažujem za vhodné.‘ A nič viac. Žiadna ďalšia reakcia. Iba mlčanie nás ostatných,“ napísal Benčík s tým, že mlčal aj on a „stiahol chvost,“ čo ho spätne mrzí. „Bola to chyba,“ napísal.

Sebestredný premiér?

„Situácia v koalícii je stále rovnaká, a to hlavne vinou jej hlavy – sebestredného premiéra. A každá oprávnená kritika je pohotovo odsúdená ako snaha o ‚destabilizáciu‘ a ‚ohrozenie krehkej koalície‘,“ objasnil Benčík.

Neskôr ale vysvetlil, že Kollára zatiaľ nasledovať neplánuje. „Dôvodom je lojalita ako aj nádej, že ešte stále je tu možnosť zmeniť niečo vo fungovaní koalície zvnútra. Cítim lojalitu k strane, ktorá ma prijala ako nečlena na kandidátku. Som si tiež vedomý, že som zrejme nanaplnil očakávania v počte získaných hlasov a zrejme som v parlamente zaujal miesto kvalifikovanejšieho straníckeho kandidáta,” hovorí Benčík s tým, že jeho rozhodnutie nemá nič spoločné s politickým kalkukom.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

21

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter