Maďarsko zaočkuje o milióny viac ľudí, než iné porovnateľné európske krajiny, tvrdí Orbán

Viktor Orbán (Zdroj: SITA)

Maďarsko vďaka nasadeniu čínskych vakcín do konca mája zaočkuje proti koronavírusu viac ľudí, než sa podarí iným európskym krajinám s porovnateľnou populáciou. Vyhlásil to v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

„Ak začneme používať čínske vakcíny, čo sa čoskoro stane, tak do Veľkej noci dokážeme zaočkovať každú osobu, ktorá sa doteraz zaregistrovala,“ povedal Orbán.

V krajine s necelými desiatimi miliónmi obyvateľov záujem o podanie vakcíny doteraz vyjadrilo takmer 2,5-milióna ľudí. Situácia sa podľa premiéra vyvíja tak, že do konca mája alebo začiatku júna môže byť zaočkovaných 6,8-milióna ľudí.

„Ak porovnáme maďarský vakcinačný plán so situáciou v Európe, Maďarsko môže do konca mája zaočkovať o 3,5-milióna ľudí viac, než iná európska krajina s rovnakou veľkosťou a populáciou. Myslím si, že je to vynikajúce,“ povedal Orbán.

Vakcínu proti koronavírusu od čínskej firmy Sinopharm maďarské regulačné úrady schválili pre núdzové použitie koncom minulého mesiaca. Maďarsko sa stalo prvou krajinou v Európskej únii, ktorá tak urobila. Krajina môže pri očkovaní okrem nej využívať látky od spoločností Pfizer a BioNTech, Moderna, AstraZeneca aj ruskú vakcínu Sputnik V.

Podľa skoršieho vyjadrenia ministerstva zahraničných vecí sa Maďarsko sa dohodlo na kúpe 5 miliónov dávok spomínanej čínskej vakcíny, čo je dosť na zaočkovanie 2,5 milióna ľudí. Vakcínu podľa ministerstva doručia v štyroch várkach počas štyroch mesiacov.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter