Grékyňa Bekatorouová vraví, že sexuálne napadnutie sa podpísalo na jej šťastí i profesionálnej kariére

Sofia Bekatorouová. (Zdroj: SITA)

Keď v ôsmich rokoch chcela začať s jachtingom, musela zvládnuť náročný test – priamo pred inštruktorom správne uviazať základný uzol. Spočiatku trénovala v plachetničkách o veľkosti vane, no tréneri napokon zanietenie mladého dievčaťa vzali na vedomie a čochvíľa na pretekoch pravidelne zdolávala aj chlapcov.

Grékyňa Sofia Bekatorouová, olympijská šampiónka v jachtingu z Atén 2004, ktorá v januári obvinila nemenovaného funkcionára zo sexuálneho napadnutia, vyhlásila, že spomenutý incident sa podpísal na jej šťastí i profesionálnej kariére.

Uvedené napadnutie sa podľa jej slov udialo v roku 1999 v španielskom meste Palma de Mallorca, kde sa vtedy 20-ročná rodáčka z gréckej metropoly pripravovala na OH 2000 v austrálskom Sydney. Bekatorouová uviedla, že predstaviteľ Gréckej jachtárskej federácie sa dopustil “oplzlého skutku” po tom, ako ju pod zámienkou prediskutovania tímovej prípravy pozval do svojej hotelovej izby. Priznala, že vtedy cítili “prázdna a ponížená”.

Obvinení pribúda

Jej vyhlásenie však zapôsobilo ako akýsi spúšťač. Po ňom nasledovali ďalšie desiatky verejných obvinení zo sexuálneho napadnutia či zastrašovania na pracovisku v rôznych elitných športoch, kultúre a akademickej obci. “Som veľmi rada, že sa títo ľudia prihlásili a prehovorili. Musíme prijať ľudí, ktorí zažili takého skúsenosti, pretože keď o tom rozprávame, je to veľký krok,” povedala Bekatorouová, ktorá “spod piatich kruhov” má na konte aj bronz z Pekingu 2008.

Tvrdí, že funkcionár, ktorý ju napadol, následne podkopal jej pozíciu v národnom jachtárskom tíme, keď ostatných presviedčal, že prednosť by mali dostať mladší pretekári ako ona. “Toto sú veci, ktoré vás môžu na dlhé obdobie dostať do hlbokej depresie. A pokiaľ nemáte tú správnu pomoc a prostredie, nie je ľahké to prekonať a ísť ďalej,” dodala.

Na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro bola na Maracane vlajkonosičkou gréckej výpravy. Túto poctu vtedy venovala staršej sestre Varii, ktorá štyri mesiace predtým zomrela pre nádor na mozgu.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Marek Hamšík možno už čoskoro nastúpi za Slovan Bratislava

Marek Hamšík možno už čoskoro nastúpi za Slovan Bratislava

Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík možno už čoskoro mohol nastúpiť v tíme obhajcu slovenského titulu ŠK Slovan Bratislava. Tridsaťtriročný stredopoliar je kmeňovým hráčom čínskeho mužstva Ta-lien I-fang. "Podľa našich informácií je na spadnutie dohoda medzi Marekom Hamšíkom..

Odoberajte náš newsletter