Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť varuje pred domácim politickým terorizmom

Ozbrojené zložky pred americkým Kapitolom (Zdroj: SITA)

Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vydalo v stredu teroristickú výstrahu, v ktorej varuje pred pretrvávajúcim potenciálom násilia od ľudí motivovaných protivládnym sentimentom po zvolení prezidenta Joea Bidena. To by mohlo naznačovať, že nepokoje v Kapitole zo 6. januára môžu povzbudiť extrémistov a pripraviť pôdu pre ďalšie útoky, informuje agentúra AP.

Rezort neuviedol žiadne konkrétne plány, poukázal však na „prostredie so zvýšenou hrozbou v celých Spojených štátoch“, o ktorom si myslí, že „pretrvá“ ešte týždne po Bidenovej inaugurácii z 20. januára. V správe sprevádzajúcej výstrahu upozorňuje, že potenciálne násilie môže pochádzať od „širokej škály ideologicky motivovaných aktérov“.

„Informácie naznačujú, že niektorí ideologicky motivovaní násilní extrémisti, ktorí majú námietky proti výkonu vládnej moci a odovzdaniu prezidentskej moci, ako aj proti ďalším vnímaným krivdám vytvoreným falošnými vyhláseniami, by sa mohli naďalej mobilizovať na podnecovanie alebo páchanie násilia,“ varuje ministerstvo.

Výstraha poukazuje na hrozbu násilia motivovaného rasovou a etnickou nenávisťou, pričom ako príklad udáva streľbu v texaskom El Pase namierenú proti hispáncom, ktorá si vyžiadala dve desiatky mŕtvych, aj na hrozbu v podobe extrémistov motivovaných zahraničnými teroristickými skupinami.

Po nepokojoch podporovateľov exprezidenta Donalda Trumpa v Kapitole Spojených štátov, ktoré zanechali päť mŕtvych, panuje v USA napätie. Úrady sa obávajú, že by extrémisti mohli zaútočniť aj na ďalšie symboly vlády alebo na ľudí, ktorí oponujú ich názorom.

V súvislosti s útokom na Kapitol federálne úrady obvinili viac ako 150 ľudí, medzi nimi i osoby, ktoré majú väzby na krajne pravicové extrémistické skupiny.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Saudskoarabský korunný princ zrejme schválil vraždu novinára Chášakdžího

Saudskoarabský korunný princ zrejme schválil vraždu novinára Chášakdžího

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán pravdepodobne schválil operáciu na zabitie alebo zajatie saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího. Vyplýva to z čerstvo odtajnenej správy amerických spravodajských služieb. Chášakdžího zabili v roku 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Ústredný záver..

Odoberajte náš newsletter