Kolíková odmieta tvrdenia o vyšetrovaní a rozhodovaní súdov na politickú objednávku

Mária Kolíková (Zdroj: SITA)

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) odmieta akékoľvek tvrdenia o vyšetrovaní a rozhodovaní súdov na politickú objednávku. Podobné vyhlásenia považuje za nebezpečné politikárčenie, ktoré spochybňuje nezávislú prácu polície, prokuratúry a súdov. Uviedla to v reakcii na tlačovú besedu predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica v pondelok 25. januára.

Stanovisko ministerky agentúre SITA poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bol podľa Fica politicky zlikvidovaný. Rozhodujúcu úlohu pri väzbe, zadržaní a obvinení Kováčika podľa neho zohral sudca Najvyššieho súdu SR (NS SR) Juraj Kliment a prokurátor Ondrej Repa.

Sudca Kliment v reakcii pre Denník N okrem iného napísal, že je vizitkou Slovenska, že sudca NS SR musí brániť svoju profesionálnu česť voči takýmto útokom a sudcovia, prokurátori a policajti podozriví z korupcie sú pomaly vnímaní a prezentovaní ako obete justičnej mafie, svojvôle a politické obete. „Rovnako je vizitkou tohto štátu, že tieto opakované útoky sú dlhodobo tolerované zo strany ministerky spravodlivosti, predsedu NS a súdnej rady,“ dodal.

Mechanizmy tu vraj sú

Ministerka spravodlivosti je presvedčená, že pevným základom justičného systému sú kvalitní, čestní ľudia, či už ide o sudcov alebo justičný personál. „Každého takéhoto človeka v systéme si vážim a samozrejme, že ich budem vždy brániť, či chrániť pred politickými útokmi,“ pokračovala.

„Ak je ktokoľvek presvedčený, vrátane poslanca Fica, že rozhodnutie súdu bolo nezákonné, dovoľujem si ho upozorniť, že žijeme v demokratickej spoločnosti. To znamená možnosť následného prieskumu rozhodnutia nadriadeným súdom, ďalej ústavným súdom až po možný prieskum na Európskom súde pre ľudské práva,“ doplnila.

Manipulácie so spismi vylučujú

K vyjadreniam sudcu Klimenta sa pre agentúru SITA vyjadril aj predseda NS SR Ján Šikuta. Ten rešpektuje slobodu prejavu sudcu, a to aj s ohľadom na legislatívne zmeny, ktoré sudcom umožňujú vyjadrovať sa aj v živých súdnych veciach.

„Čo sa týka kreovania senátu, predseda Najvyššieho súdu vylučuje akékoľvek manipulácie pri prideľovaní predmetného spisu. Trestná vec napadla do senátu 4T Najvyššieho súdu, ktorý bol pre práceneschopnosť jednej členky senátu 4T a karanténu druhej členky senátu 4T doplnený zastupujúcimi sudcami v zmysle rozvrhu práce,“ zdôraznil Šikuta. Jeho stanovisko agentúre SITA poskytla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter