Boj proti extrémizmu sa nesmie oslabiť, zdôraznila Čaputová generálnemu prokurátorovi

(Zdroj: Facebook)

Extrémistické a nenávistné trestné činy a boj štátnych orgánov proti nim boli témami spoločného rozhovoru prezidentky SR Zuzany Čaputovej a generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktoré sa uskutočnilo v pondelok 25. januára. Ako hlava štátu uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti, obaja sa zhodli na dôležitosti tejto agendy s tým, že by sa jej mali naďalej venovať špecializované inštitúcie ako špecializovaný trestný súd a špeciálna prokuratúra.

Práve špecializácia je podľa prezidentky v tejto oblasti predpokladom odbornosti. „Pripravované zmeny vo fungovaní špeciálnej prokuratúry by nemali viesť k jej oslabeniu,” zdôraznila prezidentka. Dodala, že boj s extrémizmom a nenávistnými prejavmi rastie na význame na celom svete a nesmie ho oslabiť ani Slovensko.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v stredu 20. januára poprel informácie o údajnom chystanom oslabení protiextrémistickej agendy na Úrade špeciálnej prokuratúry. Pripustil, že odbor zameraný na extrémizmus by sa v rámci chystaných zmien mal spojiť s odborom terorizmu a organizovanej kriminality.

Podľa Žilinku totiž väčšinu agendy extrémizmu predstavujú prečiny a zaťaženosť prokurátorov vykonávajúcich túto agendu je podstatne nižšia, než je tomu v prípade ich kolegov. „Tou reorganizáciou chceme dosiahnuť, aby sa efektívnejšie využil potenciál prokurátorov,” povedal s tým, že na spojenom oddelení by malo pôsobiť spolu 11 prokurátorov a ich špecializácia ostane zachovaná. Momentálne sa extrémizmu v rámci samostatného odboru venuje päť prokurátorov.

Agenda extrémizmu rezonovala aj na pondelňajšom vypočutí kandidátov na post prezidenta Policajného zboru na pôde parlamentného brannobezpečnostného výboru. Veliteľ Útvaru špeciálneho určenia Prezídia Policajného zboru Štefan Hamran v tejto súvislosti povedal, že ako policajný prezident by prebral túto agendu pod seba a rovnako vyšetrovateľov, ktorí sa tomu venovali v rámci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). „Extrémizmus chcem riešiť ja. Nech to rieši tá najelitnejšia jednotka v podmienkach SR, Lynx commando,” povedal.

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík, ktorého nakoniec výbor odporučil na vymenovanie, zdôraznil, že výjazd NAKA ku každému hákovému krížu nastriekanom na stenu je plytvanie silami. „NAKA má vyšetrovať trestné činy závažného charakteru,” skonštatoval s tým, že spomedzi vyšetrovaných extrémistických skutkov je v súčasnosti 60 percent prečinov a 40 percent zločinov. Menej závažným skutkom sa podľa Kovaříka môžu venovať aj regionálne zložky.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič požiadal štáty EÚ o zapožičanie vakcín

Matovič požiadal štáty EÚ o zapožičanie vakcín

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) požiadal členské štáty Európskej únie (EÚ) o pomoc v podobe zapožičania dávok vakcín alebo vyslania zdravotníckych pracovníkov. Zároveň víta aj iniciatívu Európskej komisie (EK) na navýšenie národných kapacít sekvenovania, čo umožní nové mutácie..

Odoberajte náš newsletter