Polícia odfotila zlodejov pri čine. Novinárka Hanzelová ju za to obvinila z rasizmu

(Zdroj: Polícia SR)

Známa moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová obvinila slovenskú políciu z rasizmu a toho, že ignoruje niektoré závažné druhy trestnej činnosti. Dôvodom je jej oznam o dolapení zlodejov dreva a ich anonymizovaná fotografia priamo pri čine. Do diskusie sa zapojili aj politici a analytici.

Polícia Slovenskej republiky sa včera na sociálnej sieti pochválila ďalším zo stoviek či tisícok rutinných zásahov proti páchateľom podozrivým z trestnej činnosti. Tentokrát šlo o prichytenie zlodejov dreva priamo pri čine.

„Včera dopoludnia boli v katastrálnom území nad obcou Stráne pod Tatrami policajnou hliadkou prichytení 6 obyvatelia miestnej osady z obce Stráne pod Tatrami, ktorí sú podozriví z krádeže dreva,“ uviedla na svojom facebookovom profile.

Dodala, že každý z nich niesol po jednom veľkom kuse smreku, ktorý bol dlhý 3-4 metre a s priemerom 20 až 30 centimetrov. Podozriví boli podľa slov polície zaistení a drevo vrátané majiteľovi parcely, z ktorej bolo odcudzené.

Polícia zo zásahu vyhotovila a publikovala jednu fotografiu mužov stojacich s ukradnutým drevom, pričom v rámci ochrany osobných údajov tváre osadníkov rozmazala aby nemohli byť identifikovateľní.

Kovačič Hanzelová: Rasistický fotoshooting

Na prvý pohľad štandardný policajný oznam sa ale na sociálnej sieti postaral o veľkú dávku rozruchu. Môže za to predovšetkým príspevok redaktorky novín SME Zuzany Kovačič Hanzelovej, ktorá za neho mužom zákona adresovala pomerne tvrdé slová.

„Polícia Slovenskej republiky opäť na stope závažných zločinov. Chytá Rómov z osady, ktorí by bez dreva v chatrčiach umrzli. Gratulujem,“ napísala pri jeho zdieľaní s tým, že ľudia v komentároch polícii údajne vyčítajú, že sa nezaoberajú tými, ktorí na kradnutí dreva zarábajú milióny.

„Apropo, to takýto fejsbučikový rasistický fotoshootig robí polícia bežne so zlodejmi alebo len s chudobnými Rómami, na ktorých si trúfa?,“ pýtala sa Kovačič Hanzelová.

Pochvala od progresívca

Mnohí komentujúci pritom dali jej naratívu za pravdu a do diskusie o primeranosti či neprimeranosti správania ozbrojeného zboru sa prekvapivo zapojili nielen radoví občania, ale aj niektoré známe tváre.

„Vďaka Zuzana, že ste to zdieľali. Asi nemá zmysel vysvetľovať na FB nič o generačnej chudobe, o ľudí v našej spoločnosti, ktorí sa majú horšie ako v subsaharskej Afrike,“ napísal napríklad manažér a kandidát za Progresívne Slovensko Vladimír Šucha, ktorý v posledných parlamentných voľbách získal 15-tisíc hlasov.

A čo Penta?

„Kradli, či nie? Chudoba ani etnikum sa v zákone neuvádza. Pred ním by sme si naozaj mali byť rovní. Chudobný, či bohatý, Róm, Vietnamec, či hocikto iný. Nemeňme to, city do zákona nepatria,“ oponoval užívateľ Peter.

Svojou krátkou kritickou poznámkou prispel aj komentátor a analytik Nadácia F.A. Hayeka Martin Reguli. „Človek by až neveril, že mesiac po tom, ako bola razia v Pente, sa tu rieši ako polícia kope len do chudobných…luxus,“ uviedol.

Diskusiu pritom zaplavilo aj množstvo oveľa drsnejších odkazov, pričom autorku príspevku to nenechalo chladnou. „Toľko hnoja, čo sa tu zase vyrojilo. Človek sa až hanbí, že žijeme v jednej krajine,“ odkázala komentujúcim Slovákom.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

47

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter