V prípade, že bude dočasný policajný prezident Peter Kovařík potvrdený na riadne funkčné obdobie, jednou z jeho navrhovaných reforiem je povinná rotácia policajných funkcionárov. Uviedol to na dnešnom vypočutí pred parlamentným výborom pre obranu a bezpečnosť.
Konkrétne by podľa Kovaříka malo na výkon riadiacich funkcií, akými sú policajný prezident, viceprezidenti alebo krajskí riaditelia, existovať časové obmedzenie. Funkcionári, ktorí sú vo svojich pozíciach napríklad už desať rokov, sú totiž podľa neho „spravidla vyhorení“.
Kovařík navrhuje vytvoriť nový útvar finančného vyšetrovania, určený na zaisťovanie majetku získaného v rámci trestnej činnosti, alebo útvar kriminalistickej techniky. Súčasné krajské riaditeľstvá Policajného zboru (PZ) SR by zase nahradil tromi oblastnými riaditeľstvami a metropolitným oddelením pre hlavné mesto.
Dôvera sa ťažko získava späť
Rovnako, ako jeho protikandidát Štefan Hamran, sa chce zamerať na zvyšovanie dôveryhodnosti polície. „Dôvera sa veľmi ľahko stráca a ťažko ustanovuje,“ povedal. Doplnil, že ktokoľvek bude vymenovaný za prezidenta PZ, bude musieť ešte roky verejnosti vysvetľovať, ako došlo k stíhaniu toľkých policajných funkcionárov.
Členovia výboru sa Kovaříka pýtali aj na úmrtie jeho predchodcu vo funkcii, Milana Ľučanského, „Môj osobný názor je, že to bola samovražda,“ povedal. Na otázku, prečo po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nerezignoval na svoju vtedajšiu pozíciu na Úrade vlády SR, povedal, že mal rozpracované mnohé veci. „Dostal som za úlohu nastaviť protikorupčný systém,“ uviedol.
Žiadny politický tlak vraj nezaberie
V súvislosti s aktuálnymi trestnými kauzami Kovařík zdôraznil, že odmieta politický vplyv na prácu polície. „Cezo mňa neprejde žiaden politický tlak smerom na vyšetrovateľa,“ skonštatoval. Pokiaľ ide o prístup polície k nedovoleným zhromaždeniam počas zákazu vychádzania, podľa Kovaříka zvládli policajti situáciu efektívne. „Nemali sme zranenia, nemali sme rozbitý majetok,“ zdôraznil.
Kovařík je dočasným policajným prezidentom od septembra 2020. V minulosti pôsobil ako policajný pridelenec vo Washingtone alebo ako riaditeľ Úradu boja proti korupcii Prezídia PZ. V období rokov 2017 až 2020 pôsobil na Úrade vlády SR, najskôr ako riaditeľ Odboru prevencie korupcie Kancelárie predsedu vlády SR a neskôr ako generálny riaditeľ sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu a zároveň ako riaditeľ kancelárie Bezpečnostnej rady SR.
— SITA
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO
Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.
Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy.
Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet,
prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.
Prispejte nám transparentne (IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)