Kandidát na šéfa polície Hamran o protestoch pred domom premiéra: Polícia mala právo použiť silu

Z protestov pred domom premiéra (Zdroj: SITA)

Kozmetické úpravy, doteraz vykonávané vo fungovaní Policajného zboru (PZ) SR, nie sú postačujúce. Pred branno-bezpečnostným výborom parlamentu to dnes uviedol kandidát na nového policajného prezidenta Štefan Hamran. Ten v súčasnosti pôsobí ako veliteľ Útvaru špeciálneho určenia Prezídia PZ (Lynx commando).

Hamran v rámci svojej prezentácie poukázal na to, že dôvera v políciu sa na Slovensku dlhodobo pohybuje okolo 40 percent. „Aj v okolitých krajinách sa pritom blíži k 70 percentám,“ povedal s tým, že situácia je spojená aj so skutočnosťou, že viacerí vedúci predstavitelia polície sú momentálne trestne stíhaní.

Takéto niečo pritom podľa neho nezaznamenali v žiadnej krajine v rámci Európskej únie (EÚ). Na margo svojich vzťahov s obvineným bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom uviedol, že na fungovanie polície mali „diametrálne odlišný pohľad“. Preto bol Hamran ako šéf špeciálnej jednotky „odstrihnutý“ od vedenia polície práve počas funkčného obdobia Gašpara.

Úniky z vyšetrovania odsúdil

„O tých podozreniach sme tušili, ale nie, že to naberie až také rozmery,“ povedal. Dodal, že policajný exprezident sa opakovane snažil o to, aby vo vedení Útvaru špeciálneho určenia Hamran skončil. Nenašiel však dôvody na jeho odvolanie a sám Hamran odstúpiť odmietol, keďže sa bál rozloženia celej jednotky. „Mám morálny kompas a neodklonil som sa ani pod tlakom,“ povedal.

V tejto súvislosti je podľa neho dôležité skvalitnenie personálneho obsadenia polície. „Je dôležité, aby sme Policajný zbor čistili,“ vyhlásil. Dodal, že podľa jeho názoru má zbor napríklad prebytok funkcionárov. Pokiaľ ide o medializované úniky informácií z vyšetrovania, podľa Hamrana to znižuje profesionalitu polície.

„Je dôležité, aby sa toto nedialo,“ povedal. Kritizoval tiež postup polície pri nepovolených zhromaždeniach počas pandémie. Podľa Hamrana je totiž neakceptovateľné, aby sa extrémisti zhromaždili pred domom predsedu vlády. V takýchto prípadoch má podľa neho polícia „legitímne právo použiť silu“.

Ako je to s odchodmi z NAKA?

Hamran sa tiež vyjadril k medializovaným informáciám, že približne desať percent príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) by malo túto zložku opustiť. Podľa neho ide primárne o príslušníkov expozitúry v Nitre, kde boli zaznamenané aj prepojenia na oligarchov a politikov. Ďalší však, ako dodal, odchádzajú po legitímne odslúžených 25 rokoch.

Hamran skonštatoval, že v tejto súvislosti je najviac potrebné personálne posilniť najmä oblasti kriminálnej a poriadkovej polície. Naopak, znížiť by podľa neho bolo možné práve počet príslušníkov špeciálnych jednotiek. „Tam máme nadstav, to je realita,“ zdôraznil.

Majetkové pomery by sa mali viac skúmať

Kandidát na policajného prezidenta po verejnom vypočúvaní pre médiá uviedol, že polícia by mala mať špecializované tímy, ktoré budú skúmať majetkové pomery príslušníkov polície. Aktuálne podľa neho chýba akékoľvek finančné vyšetrovanie členov polície.

Práca polície by podľa Hamrana mala viac spočívať vo vyšetrovacích tímoch, v ktorých sa vyšetrovatelia navzájom motivujú a utvrdzujú vo výsledkoch vyšetrovania. „Ak sa stanem ja policajným prezidentom, tak vyšetrovanie bude posilnené na úrovni tímov. Chcem obnoviť všetky tímy, ktoré tu boli a chcem rozšíriť ich počet. Chcem, aby sa začalo pracovať s expertmi, ktorí tu možno 10 alebo 15 rokov dozadu skončili,“ povedal Hamran.

Zlé vzťahy aj s Lučanským

Svoje vzťahy s policajným exprezidentom označil za turbulentné. Začali sa podľa neho veľmi dobre a skončili veľmi zle. Podľa Hamrana sa v minulosti objavila v jednom z médii informácia, že bude kandidovať na post policajného prezidenta, ktorá však nebola pravdivá, pretože Hamran chcel kandidovať iba na post šéfa protiteroristických cvičení ATLAS.

Od zverejnenia informácie však Hamran zažíval množstvo kontrol. Na otázku, ako vníma fakt, že mal zlé vzťahy aj s policajným exprezidentom Tiborom G. aj so zosnulým exprezidentom Milanom Lučanským, odpovedal, že tak, že „bol asi jediný čestný z tejto partie“.

Štefan Hamran (Zdroj: SITA)

Kde sa usídli výcvikové centrum?

K budovaniu centra excelentnosti polície uviedol, že Komárno bolo ako lokalita, kde by centrum malo stáť, vybrané preto, že sa miestne podmienky osvedčili aj pri medzinárodných cvičeniach a je blízko diaľnice. Iné lokality by preto nemuseli byť na budovanie centra vhodnejšie.

Umiestnenie centra excelentnosti polície však podľa neho nie je striktne dané a polícia sa „pozrie“ aj na podmienky napríklad v Rimavskej Sobote ako navrhol Marian Kotleba (ĽSNS). Hamran odmieta, že by chcel centrum budovať iba v Komárne, odkiaľ pochádza, pretože väčšinu času aktuálne aj tak trávi v Bratislave. Ako dodal, chcel by, aby extrémizmus na Slovensku riešilo Lynx commando.

Extrémizmus nechce ignorovať

„Extrémizmus chcem riešiť ja. Nech to rieši tá najelitnejšia jednotka v podmienkach SR, Lynx commando. Pretože oni s tým majú problém. Majú problém zakročiť proti extrémistom. Majú problém postihovať tieto aktivity. Ja s tým mám najmenší problém. Bude to veľmi tvrdý zásah, tak, ako to má byť v intenciách zákona. Chcel by som prebrať operatívu pod seba a rovnako vyšetrovateľov, ktorí sa tomu venovali na NAKE. Aby extrémizmus vedel, akého bude mať v budúcnosti súpera,“ dodal Hamran.

Štefan Hamran viedol od roku 2011 Lynx commando, pričom bol v roku 2019 zvolený za predsedu medzinárodnej organizácie Atlas, ktorá združuje protiteroristické jednotky členských štátov EÚ. Jeho protikandidátom na post šéfa polície je súčasný dočasný policajný prezident Peter Kovařík.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter