Naď: Lipšic je špičkový človek. Bol by som rád, keby sa stal špeciálnym prokurátorom

Jaroslav Naď (Zdroj: SITA)

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď by bol rád, ak by sa Daniel Lipšic stal špeciálnym prokurátorom. Je totiž podľa neho špičkovým človekom a takisto odborníkom. Odpor voči tejto kandidatúre je však z viacerých dôvodov stále veľký.

Odkedy prominentný právnik Daniel Lipšic avizoval záujem stať sa špeciálnym prokurátorom, nedá sa hovoriť o tom, že by mal na ružiach ustlané. Proti jeho obsadeniu sa totiž už v prvých dňoch stavali odborníci naprieč rôznym hodnotovým a profesijným spektrom.

„Lipšic nikdy nebude nestranným prokurátorom, je len pomstychtivým politikom vo výkone trestu,“ napísal napríklad analytik Eduard Chmelár a ironicky dodal, že je kandidatúrou prekvapený.

Výhrady v podobnom duchu mal aj komentátor Denníka N Filip Obradovič. Ten sa zamýšľal nad tým, čo by sa stalo, keby do tejto funkcie zvolila „svojho kamaráta“ iná garnitúra.

Nadšená nebola ani parlamentná opozícia. „Lipšic dnes potvrdil svoju kandidatúru. 95 pročkov poslušne stlačí v parlamente gombík a bude. Ešte si aj zatlieskajú, že zavraždia spravodlivosť na Slovensku. Lebo presne to je Lipšic – kyselina, ktorá zničí posledné zvyšky nezávislosti na prokuratúre,“ uviedol minulý mesiac podpredseda Smeru Ľuboš Blaha.

„Ak dnešná vládna moc chce aspoň trochu dokázať, že zmeny pomerov na Slovensku myslela vážne a nebol to len kolosálny podvod na občanoch, tak by sama verejne oznámila, že s jeho službami v tejto pozícii nepočíta,“ uviedol na margo Lipšica neskôr pre Denník Slovensko majiteľ agentúry Communications and Campaigns Martin Urmanič.

Matovič: Patrí do výkladnej skrine

Úplne iné emócie ale Lipšicov záujem vyvoláva v opozícii či v inštitúcii, ktorá ho do tejto pozície navrhla – Univerzita Komenského. Tá advokáta presadzuje okrem iného aj pre to, že vraj „celkový spôsob jeho myslenia mnohým pripadá skôr ako myslenie orgánu činného v trestnom konaní, než myslenie advokáta“.

Oporu našiel aj v premiérovi Igorovi Matovičovi, ktorý ho spolu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom navrhoval usadiť aj do stoličky generálneho prokurátora, ktorým sa napokon stal Lipšicov niekdajší štátny tajomník Maroš Žilinka. Lipšica totiž považuje za kvalitného odborníka a spolu s ostatnými kandidátmi na túto funkciu vraj patrí do „výkladnej skrine, z ktorej bude radosť vyberať“.

Lipšica naposledy podržal aj minister obrany Jaroslav Naď a to počas nedeľnej diskusnej relácie Na Telo, ktorú vysiela TV Markíza. „Bol by som rád, keby to bol Daniel Lipšic. Je to špičkový človek aj odborník,” zareagoval na otázku o tejto kandidatúre.

OĽaNO má veľmi rád

Lipšicovi oponenti vyčítajú najmä to, že nepôsobí v prostredí prokuratúry, stále sa nachádza v podmienke za neúmyselné zabitie chodca na priechode alebo to, že má pomerne bohatú politickú minulosť spätú so súčasnou vládnou garnitúrou a jej spojencami, čo by mohlo narušiť trojdelenie moci v štáte.

Vo vláde Mikuláša Dzurindu v rokoch 2002 až 2006 pôsobil ako podpredseda vlády SR a minister spravodlivosti. V rokoch 2006 až 2010 bol poslancom Národnej rady SR a vo vláde Ivety Radičovej v rokoch 2010 až 2012 zastával funkciu ministra vnútra SR. Takisto je zakladateľom strany NOVA, ktorá fungovala v tandeme s OĽaNO.

Lipšic sa dokonca pred poslednými parlamentnými voľbami otvorene priznal, že bude voliť ľudí na kadidátke OĽaNO a zúčastnil sa aj jej volebnej noci. Vládu podržal napríklad aj svojou obhajobou celoplošného testovania v novembri a nazval ho v protipandemickom boji „kľúčovým“.

Načrtol svoju predstavu

Lipšic v motivačnom liste k tejto kandidatúre napísal, že Slovensko v súčasnosti prechádza dynamickým vývojom v oblasti presadzovania práva a spravodlivosti. „Po úkladnej vražde Jána Kuciaka vo februári 2018 sa začala odhaľovať zločinecká a korupčná sieť siahajúca do vrcholných pozícii polície, prokuratúry, súdnictva a politiky,“ uvádza.

Dodal, že v súčasných nových podmienkach bude potrebné pristúpiť k diskusii o zmene štruktúry ÚŠP. „Na zváženie bude zaradenie prokurátorov ÚŠP, pôsobiacich na oddelení extrémistickej kriminality, do odboru všeobecnej kriminality, aby sa tak dala vhodnejšie vyvažovať skladba agendy medzi jednotlivými prokurátormi,“ navrhuje Lipšic.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

6

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter