Environmentálna polícia by po organizačných zmenách mala byť početnejšia a lepšie pripravená

Polícia kontroluje dodržiavanie opatrení proti šíreniu Covid-19 na Slovensku (Zdroj: SITA)

Environmentálna polícia by po organizačných zmenách mala byť početnejšia a lepšie pripravená. Pre agentúru SITA to uviedol Mário Kern, riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície. Počas tohto roka by polícia mala prejsť rozsiahlymi organizačnými zmenami. Tie by okrem iného mali priniesť aj výrazné zlepšenie vyšetrovania trestných činov páchaných na životnom prostredí či zvieratách.

Hoci samotné pracovisko zaoberajúce sa problematikou environmentálnej kriminality existuje na Prezídiu Policajného zboru od 1. apríla 2012, k skutočnému rozšíreniu environmentálnych kriminalistov do regiónov došlo až 1. apríla 2019. Zložka s názvom „enviropolícia“ však v policajnom zbore stále oficiálne nepôsobí. Oficiálne by mala vzniknúť pri reorganizácií polície.

Na riešenie environmentálnej kriminality je dnes vyčlenených 19 policajtov v rámci Prezídia Policajného zboru a 88 policajtov v rámci jeho krajských riaditeľstiev. Tí majú na starosti len túto problematiku. Na okresných riaditeľstvách sú v každom okrese určení dvaja či traja policajti na túto oblasť, tí sa však venujú aj iným druhom kriminality. Podľa Kerna však policajtom zaoberajúcim sa envirokriminalitou chýba dostatočný výcvik a vzdelávanie.

„Okrem pár vycvičených a vyškolených špecialistov na Prezídiu Policajného zboru a na niektorých krajských riaditeľstvách sa policajti pridelení na riešenie envirokriminality nijako neodlišujú od ostatných. To bude pre nás aktuálne najväčšia výzva – vyškoliť a vycvičiť policajtov a zabezpečiť pre nich príslušné vybavenie a výstroj,“ povedal Kern.

Ako bude vyzerať konečná podoba reorganizácie polície, ja zatiaľ otázne. V návrhu zmien však polícia ráta so zvýšením počtu envirokriminalistov. „Škody a nepriaznivé následky vzniknuté týmto typom trestnej činnosti stále rastú a niektoré nepriaznivé následky sa už ani nebudú dať odstrániť alebo ich likvidácia bude stáť enormné náklady. Aj z tohto dôvodu sa javí ako potrebné vyvinúť tlak proti tomuto druhu trestnej činnosti,“ vysvetlil Kern.

Najviac prípadov envirokriminality rieši polícia v súvislosti s krádežami dreva, nelegálnym nakladaním s odpadmi, porušovaním ochrany rastlín a živočíchov, pytliactvom či nelegálnym výrubom stromov. Riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality dodáva, že polícii významne stúpa počet nahlásených prípadov týrania zvierat. Dôvodom je podľa neho zmena prístupu občanov k týraniu. Kern preto dúfa, že sa podobne zmení prístup občanov aj pri ostatných druhoch envirokriminality.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter