Najznámejší kajúcnik z Dobytkára má stále na krku svoje staré kauzy

Národná kriminálna agentúra počas zásahu v rámci akcie Dobytkár (Zdroj: SITA)

Hlavný kajúcnik v megakauze Dobytkár a niekdajšá generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na agrorezorte Marek Kodada, ktorého výpovede dostali do väzby viaceré kľúčové mená a po ktorých je aktuálne stíhaný na slobode, za sebou stále vlečie tieň svojich starých káuz. Polícia potvrdila, že stále vo veciach koná.

Jedna z káuz, ktorá Slovenskom v uplynulom roku zarezonovala najviac, bola bez pochýb megakauza Dobytkár. Tá súvisela s korupčným správaním pri získavaní agrodotácií z európskych peňazí. Vďaka odhaleniu nelegálnych finančných tokov v objeme niekoľkých miliónov eur skončili v moci NAKA viaceré známe tváre z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), rezortu pôdohospodárstva a biznisu.

Výrazný podiel na odhaľovaní tejto trestnej činnosti pritom mali aj výpovede spoluobvinených páchateľov, tzv. kajúcnikov. Za zmienku stojí najmä osoba Mareka Kodadu, ktorého výpoveď dopomohla k väzbe finančníka Martina Kvietika a šéfa PPA Juraja Kožucha.

Kvietik pritom vo svojej nedávnej ústavnej sťažnosti hovorí o osamotenej a nikým a ničím nepodloženej výpovedi Kodadu a na súde, ktorý bdie nad dodržiavaním nášho najvyššieho zákona, sa sťažuje na porušenie svojich základných práv a slobôd.

To, aká bude Kodadova budúcnosť, pritom závisí aj od výsledku vyšetrovania starších káuz, ktoré sa s ním vlečú a ktoré vyvolávajú pochybnosti aj o jeho súčasných motívoch. Tieň podozrenia na neho ešte v roku 2008 vrhol tender na nákup informačného systému PPA či jeho členstvo v komisii, ktorá žiadateľom o dotácie v odvolacom konaní záhadne dopočítavala body.

Ani v jednom z týchto prípadov doteraz nie sú známe detaily o priebehu či výsledkoch vyšetrovania. „Národná kriminálna agentúra naďalej pokračuje vo vyšetrovaní, trestné konanie je podľa trestného poriadku naďalej v štádiu prípravného konania,“ uviedol hovorca policajného zboru Michal Slivka.

Polícia viaceré Kodadove „hriechy“ z minulosti nekomentuje. Nie je však vylúčené, že si na neho posvieti opäť. „Predmetom konania sú udeľovania nenávratných finančných prostriedkov na úseku projektových podpôr v rámci Programu rozvoja vidieka SR 2007-2013 a Programu rozvoja vidieka SR 2014-2020. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v tejto veci bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ vysvetlil Slivka.

Podobne ako v iných medializovaných kauzách, aj pri Dobytkárovi Kodadovi výpovede pomohli k slobode, respektíve k stíhaniu na slobode. Polícii už vydal 400-tisíc eur, ktoré majú pochádzať z úplatkov, a niektoré zo svojich firiem už podľa informácií z obchodného registra stihol prepísať na svojho otca Jaroslava.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu 27. februára pribudlo na Slovensku 223 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informuje stránka Národného centra..

Odoberajte náš newsletter