Štrukturálny rasizmus? V Dánsku a Portugalsku odmietajú, aby černošskú postavičku daboval beloch

(Zdroj: Disney)

Ľudskoprávni aktivisti v Dánsku a Portugalsku sa búria proti tomu, aby v novom animovanom filme Soul (Duša) z dielne Pixaru dabovali černošskú postavu jazzového hudobníka belosi. Identifikujú v tom totiž aj štrukturálny rasizmus.

Známy producent animovaných filmov Pixar, ktorý spadá pod spoločnosť Disney, čelí v súvislosti so svojim novým filmom Soul v niektorých štátoch na starom kontinente masívnej kritike.

Dôvodom je skutočnosť, že hlavnú postavu černošského jazzového hudobníka Joea, ktorý je stredoškolským učiteľom hudobnej výchovy a dostane životnú šancu hrať v prestížnom klube, by mali dabovať belošskí herci.

Štrukturálny rasizmus?

Problémom je to napríklad v Dánsku, kde by mal veselú postavu, ktorej v americkom origináli prepožičal hlas populárny černošský herec Jamie Foxx, do tamojšieho jazyka dabovať herec Nikolaj Lie Kaas.

Britský denník Independent píše, že podľa mnohých aktivistov je obsadenie Lie Kaasa príkladom „štrukturálneho rasizmu“. Aktivistka Asta Selloane Sakamaneová vraví, že tento ťah nemôže byť ospravedlňovaný tvrdením , že nemožno nájsť čiernych hercov, ktorí zodpovedajú štandardom. „To je neviditeľná linka, ktorá viaže kvalifikáciu na belošstvo,“ hnevala sa.

Herec po verejnom tlaku publikoval na Facebooku stanovisko, v ktorom tvrdí, že jeho postoj vo všeobecnosti k akejkoľvek práci je taký, aby ju mohli vykonávať ženy a muži, ktorým ide najlepšie, čo vraj zaručí aj najlepší výsledok.

Lie Kaas píše, že v niektorých prípadoch vie dať za pravdu kritikom, avšak dodáva: „Práve tu ma udivuje a v skutočnosti oslabuje diskusiu, že postava ako Joe, ktorá je dobrým príkladom toho, že nezáleží na tom, akého etnika je váš hlavný hrdina, by sa mala stať rasovou záležitosťou“.

Portugalci sa búria v petícií

Rovnaký problém trápi aj niektorých aktivistov v Portugalsku. Tí dokonca spoločnosti Disney odovzdali so žiadosťou o zahrnutie černochov namiesto belochov do portugalského dabingu filmu petíciu zo zhruba 17,5-tisíc podpismi.

Podľa miestneho portálu Observador ju podporili aj niektoré významné osobnosti tamojšieho kultúrneho života a medzi nimi napríklad riaditeľ lisabonského Národného divadla kráľovnej Márie II. Tiago Rodrigues.

Autor petície Lusa Pedro Coquenão uviedol, že dokument plný overených podpisov bol Američanom poslaný vo fyzickej aj digitálnej podobe a nazdáva sa, že od spoločnosti Disney „existuje len jedna odpoveď“. Spolu so 400 stranami podpisov bol doručený aj list. „Hlasy nemusia mať farby, ale existujú farby, ktoré musia mať viac hlasu,“ stálo v ňom okrem iného.

Jediné vyhlásenie, ktoré urobil Disney v súvislosti s touto kontroverziou, bolo zverejnené ešte pred spustením petície: „Snažíme sa o inkluzívnosť našich kastingov, napriek tomu si uvedomujeme, že je potrebné ešte niečo urobiť, a sme odhodlaní diverzifikovať obsadenie v našich dabingoch, bez ohľadu na oblasť, kde pôsobíme“.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji druhej generácie vakcín proti koronavírusu. Oznámil to v utorok rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ako dodal, spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou plánuje vo štvrtok navštíviť Izrael. S tamojším premiérom..

Odoberajte náš newsletter