Korčok udelil najvyššie ocenenie rezortu diplomacie Antonovi Neuwirthovi in memoriam

Najvyššie ocenenie rezortu diplomacie pre prvého veľvyslanca SR pri Svätej stolici, Antona Neuwirtha in memoriam. (Zdroj:vFacebook)

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) udelil najvyššie ocenenie rezortu diplomacie Antonovi Neuwirthovi in memoriam. Ocenenie Neuwirtha, osobnosti spoločenského života a prvého veľvyslanca SR pri Svätej stolici, sa uskutočnilo pri príležitosti nadchádzajúceho 100. výročia jeho narodenia. Najvyššie vyznamenanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR – medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu – odovzdal Korčok do rúk dcéry veľvyslanca Neuwirtha, poslankyni Národnej rady SR Anne Záborskej (OĽaNO).

„Život Antona Neuwirtha je silným svedectvom o hodnotách tolerancie, znášanlivosti a úcty k človeku. Jeho pôsobenie v politickom živote a v diplomacii bolo prejavom vlastenectva, ktoré bolo neodlúčiteľne späté s náboženským a národnostným vzájomným rešpektom,“ povedal šéf slovenskej diplomacie pri odovzdávaní ocenenia.

Anton Neuwirth sa narodil 22. januára 1921 v Bystričanoch-Chalmovej v okrese Prievidza. Počas vojnového obdobia bol svedkom deportácií časti svojej rodiny do nacistických táborov, a to najmä z otcovej strany, ktorá bola židovského pôvodu. V roku 1946 zavŕšil Neuwirth štúdium medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Vzdelanie si doplnil ročnými štúdiami chémie na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a na univerzite vo švajčiarskom Zürichu.

Počas štúdia bol členom vysokoškolských náboženských a sociálno-charitatívnych organizácií. Za aktivity v tomto spoločenstve ho komunistický režim v roku 1953 odsúdil na 12 rokov väzenia. Vo väzeniach v Ilave a Leopoldove strávil celkovo takmer sedem rokov.

Neskôr pôsobil ako poslanec NR SR, v roku 1993 bol zvolený za čestného predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). V rokoch 1994–1998 pôsobil ako veľvyslanec SR pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov. V roku 2003 bol zvolený za predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska. Anton Neuwirth zomrel 21. septembra 2004 v Bojniciach vo veku 83 rokov.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter