OĽaNO chce odvolávať na pokyn ministra aj nižších úradníkov. Ide o fleky pre straníkov, píše Truban

Jeden z navrhovateľov Lukáš Kyselica (vľavo) a Roman Mikulec, šéf rezortu vnútra, pod ktorý spadajú okresné úrady (Zdroj: SITA)

Poslanci OĽaNO navrhujú uzákoniť odvolávanie vedúcich odborov na okresných úradoch priamo na pokyn ministrov či iných vysokých úradníkov. Odôvodňujú to potrebou dať šancu mladým ľuďom, ktorí sú lojálni voči cieľom strany. Exšéf PS Michal Truban hovorí o zabezpečovaní flekov pre straníkov a obrovskom zlyhaní vlády.

AKTUALIZOVANÉ 14:52 Predkladatelia novelu stiahli. Podľa Petra Dojčana z mediálneho tímu OĽaNO je potrebné doladiť detaily tak, aby bol jasný zámer, ktorým je odpolitizovanie štátnej správy a transparentný výber štátnych zamestnancov.

Najsilnejšia koaličná strana OĽaNO navrhuje kontroverznú zmenu, aby vedúcich odborov okresných úradov bolo možné odvolať na návrh ministra alebo predsedu iného ústredného orgánu štátnej správy.

Konkrétne si to prajú poslanci Lukáš Kyselica, Peter Kremský a Jana Majorová Garstková v novele zákona o organizácii miestnej štátnej správy, ktorou sa mení aj zákon o štátnej službe. Upozornil na to Denník N.

Svoju ideu odôvodňujú tým, aby „dostala šancu nová generácia úradníkov s inovatívnymi myšlienkami“ a s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom a taká generácia, ktorá sa „stotožňuje so smermi a cieľmi“ terajšej vlády.

Truban: Je to obrovské zlyhanie

Nápad na sociálnej sieti skritizoval aj expredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban, ktorý za týmto krokom koaličného hnutia vidí šancu dosiahnuť „viac flekov pre straníkov“.

„Ako si predstavujú toto stotožnenie predviedli napríklad, keď vyhodili zdravotné sestry, ktoré mali problém s papaláškymi maniermi Borisa Kollára a jeho návštevníčok. Nekritická poslušnosť a mlčanie pri porušovaní pravidiel,“ píše.

„Dosadzovanie okresných straníkov na okresné úrady, úrady práce a všade kam sa len dá bez otvorených výberiek je obrovské zlyhanie tejto vlády. Je to aj premrhaná príležitosť na zmenu politickej kultúry a profesionalizáciu štátnej správy,“ uzatvára.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

27

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter