Počas pandémie klesla návštevnosť kultúrnych zariadení viac ako o 80 percent

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Návštevnosť knižníc, osvetových stredísk, kultúrnych centier, hvezdárne, múzeí, galérií aj divadiel, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK), vlani ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. V roku 2020 navštívilo 23 župných kultúrnych zariadení takmer 178-tisíc návštevníkov. Pre porovnanie, v roku 2019 to bol bezmála jeden milión ľudí, čo znamená pokles o 82 percent. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Kultúrne podujatia sa pre obmedzenia presunuli do online priestoru. Možnosť virtuálnej návštevy vlani využilo takmer 44-tisíc ľudí. K dispozícii boli aj prehliadky múzeí a galérií, ktoré boli spracované pomocou videa a zdieľané na sociálnych sieťach či webových stránkach. Tie spolu navštívilo viac ako 85-tisíc záujemcov.

„Pandémia spôsobila existenčné problémy v rôznych oblastiach, kultúra je však jednou z tých, ktorá utrpela najviac. Aj my sme museli zrušiť alebo presunúť väčšinu z pripravovaných podujatí či aktivít do online priestoru. Som však rád, že naši obyvatelia aj napriek koronakríze nezanevreli na kultúru v našom kraji úplne a snažili sa ju podporiť. Napríklad, lístok na online predstavenia Spišského divadla si vlani kúpilo takmer 2 400 divákov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Záujem o knihy v čase pandémie nestúpol. Denne vypožičali krajské knižnice približne 2 000 titulov, čo je porovnateľné s údajmi z roku 2019. V návštevnosti však klesli zo 400-tisíc na 42-tisíc. Úspech zaznamenal literárny e-magazín Knihy na dosah župnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach. Portál prekonal predvlaňajšiu návštevnosť o 6-tisíc čitateľov.

Obdobie bez návštevníkov bolo využité napríklad na revízie knižničných fondov, digitalizácie zbierok, nácvik predstavení, či spracovanie databáz. Okrem toho aj na vypracovanie a realizáciu projektov, vďaka ktorým môžu rozšíriť, opraviť alebo zatraktívniť svoje expozície pre návštevníkov.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter