Podľa Žilinku je možné diskutovať o podmienkach kolúznej väzby, je to však nevyhnutný inštitút

Maroš Žilinka (Zdroj: SITA)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa nebráni prípadnej diskusii o prehodnotení podmienok väzobného stíhania, napríklad pokiaľ ide o kolúznu väzbu. Ako však v stredu 20. januára zdôraznil pre médiá, ide o nevyhnutný inštitút v rámci trestného konania.

Väzobné stíhanie, napríklad v súvislosti s obvineniami voči bývalým predstaviteľom polície alebo súdov, sa v posledných mesiacoch stalo predmetom kritiky napríklad zo strany parlamentnej opozície. Tá hovorí o mučiacom nástroji voči obvineným, ktorý ich núti vypovedať. Kolúzna väzba, teda väzba zameraná na zabránenie ovplyvňovania svedkov, má pritom voči obvineným najprísnejšie obmedzenia.

Podľa Žilinku sa dá v tejto oblasti vždy urobiť legislatívna zmena. „Ale musí sa urobiť spôsobom, aby sme z tej vaničky s vodou nevyliali aj dieťa,” povedal s tým, že väzobne stíhaní nie sú len bývalí policajti, sudcovia a prokurátori, ale aj príslušníci zločineckých skupín a páchatelia násilných trestných činov.

Zároveň pripomenul, že jedna časť problematiky kolúznej väzby sa týka podmienok vo väzbe ako takej, keď je v nej obvinený umiestnený a druhá časť sú podmienky väzby podľa trestného poriadku, teda podmienky, za ktorých môže byť obvinený vzatý do väzby. „To sú dve samostatné, aj keď súvisiace problematiky,” povedal.

Žilinka zároveň označil za mýtus, že obvinený môže tráviť mesiace vo väzbe bez toho, aby orgány činné v trestnom konaní v jeho prípade konali. „Nám Špecializovaný trestný súd pri žiadostiach o prepustení obvinených z väzby alebo pri návrhoch na predĺženie väzby na minúty počítal úkony, ktoré boli vykonané,” uviedol. Dodal, že ak súd zistí prieťahy, obvineného z väzby prepustí.

V kolúznej väzbe bol umiestnený aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý 30. decembra 2020 zomrel po pokuse o samovraždu. Opozícia následne kritizovala, že mu v priebehu väzobného stíhania napríklad nebolo umožnené komunikovať s manželkou.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu 27. februára pribudlo na Slovensku 223 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informuje stránka Národného centra..

Odoberajte náš newsletter