Česi budú mať v obchodoch viac domácich potravín, rozhodla dolná komora parlamentu

Ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

Dolná komora českého parlamentu schválila zákon, na základe ktorého musia predajne potravín s plochou nad 400 metrov štvorcových ponúkať určitý podiel potravín domáceho pôvodu. Minimálna kvóta má od budúceho roka predstavovať 55 percent. Do roku 2028 sa počíta s jej postupným zvýšením až na 73 percent.

Pod kvóty na minimálny podiel potravín vyprodukovaných v Českej republike spadá zhruba 120 položiek, medzi nimi bravčové a hovädzie mäso, mlieko a med a rôzne druhy zeleniny. Návrh zákona predložila opozičná strana Sloboda a priama demokracia (SPD). Aby začal platiť, musí ho ešte schváliť horná komora, teda Senát, a podpísať prezident.

Podľa stúpencov zákona koronavírusová kríza ukázala, aká je pre krajinu dôležitá potravinová sebestačnosť. Zmena má tiež podporiť miestnych farmárov a pestovateľov. Zákon podľa agentúry AP odmietlo osem členských štátov EÚ. Podľa nich by znevýhodnil potravinárske produkty z dovozu, čo je v rozpore s právom EÚ.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

5

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter