Boli nadbytoční, s ich názormi to nesúvisí, bráni vyhadzov Blahu a Chmelára rektorka

Lucia Kurilovská (Zdroj: SITA)

Ľuboš Blaha a Eduard Chmelár dostali z policajnej akadémie výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, netýkalo sa to len ich a rozhodnutie bolo jednoznačné. Aspoň tak na jednu z najdôležitejších tém tohto týždňa reaguje samotná šéfka školy Lucia Kurilovská (Dobrá voľba).

Ukončenie pracovného pomeru pedagógov Eduarda Chmelára a Ľuboša Blahu na Akadémii policajného zboru údajne nie je výsledkom normalizačných praktík a priameho zásahu rezortu vnútra tak, ako o tom hovoria obaja aktéri.

Voči tejto interpretácii sa bráni rektorka školy Lucia Kurilovská, ktorá v posledných parlamentných voľbách figurovala na kandidátke strany Dobrá voľba Tomáša Druckera. Tá podľa vlastných slov iba na sklonku roka obdržala z ministerstva pokyn na zníženie platov a redukciu miest o 10 percent z dôvodu šetrenia, čo má byť pravý dôvod.

Rozhodnutie vraj bolo jednoznačné

„Týkalo sa to relatívne veľa miezd, ktoré som musela navrhnúť. Nešlo len o pedagógov, ale aj administratívu a zabezpečenie infraštruktúry. Išlo to naprieč všetkými katedrami a oddeleniami,“ priblížila Kurilovská detaily svojho verdiktu pre Pravdu.

„Vyhľadala som zamestnancov, ktorí majú zmluvy na dobu určitú a končia v dohľadnom čase. Týmto dvom pánom sa končili zmluvy práve v januári. Zohľadnila som, samozrejme, zabezpečenie výuky a pozrela sa aj na pedagogickú a publikačnú činnosť a ďalšie aktivity na akadémii. Zo všetkých týchto hľadísk mi to vyšlo jednoznačne. Absolútne to nesúvisí s ich politickými názormi a pôsobením,“ zdôraznila.

Politickú motiváciu už predtým pre Štandard vylúčil aj hovorca ministerstva vnútra Peter Lazarov a uviedol, že Chmelárovi (v tom čase sa o Blahovi ešte nehovorilo, pozn. red.) iba po niekoľkých rokoch prirodzene skončila zmluva a vraj ide o „útoky založené na klamstvách“ či „selektívnej realite“.

Mikulec: Len sa chceli zviditeľniť

Prípad primäl k odozve aj viacerých koaličných politikov. „Tak som sa práve dozvedel, že Chmelár a Blaha skončili na Akadémii policajného zboru, lebo im rektorka nepredĺžila zmluvu. Čo k tomu dodať, je to obrovská strata pre ľudstvo,“ uviedol v pondelok ako prvý uštipačne šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Neskôr ho doplnila europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová zo Slobody a Solidarity, ktorá na sociálnej sieti správu okomentovala slovami, že „predsa len svitá na lepšie časy“.

Ako posledný sa k téme vyjadril minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO): „Vyjadrenia Chmelára a Blahu vnímam ako prirodzené pokusy o upútanie pozornosti predovšetkým smerom k svojim fanúšikom na sociálnych sieťach. Verím, že ich publikum zaujmú a zároveň uspokoja autorov – a teda tým splnia svoj primárny účel,“ povedal.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

14

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu 27. februára pribudlo na Slovensku 223 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informuje stránka Národného centra..

Odoberajte náš newsletter