Vláda Mikasovou vyhláškou zakáže ešte aj voľby, píše Chmelár po nových protiprávnych úvahách

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Ak by počas zbierania podpisov na referendum o predčasných voľbách, ktoré by sa malo konať počas plošného testovania, prišlo k zásahu polície tak, ako o tom uvažujú ministri Marek Krajčí a Jaroslav Naď, šlo by o protiprávne konanie. Upozorňuje na to analytik Eduard Chmelár.

Slovensko si v nasledovných dňoch nevyskúša len plošné testovanie, ale podľa všetkého aj plošný zber podpisov. Tie by mali počas neho získavať aktivisti s cieľom vypísania referenda za predčasné voľby. Hlavným motorom akcie je opozičná strana Hlas-SD expremiéra Petra Pellegriniho.

Objavujú sa však hlasy volajúce po tom, aby voči týmto aktivistom zasiahla polícia, nakoľko vraj budú v kontexte súčasnej pandemickej situácie porušovať zákon. V tomto duchu sa dokonca vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) či šéf zdravotníckeho rezortu Marek Krajčí (OĽaNO).

Konali by protizákonne

Uvedené dianie zaregistroval a na sociálnej sieti okomentoval aj politický analytik Eduard Chmelár, ktorý aktivistom a všetkým občanom odkázal, aby sa nedali „zastrašiť“ a nepodľahli „bludom,“ ktoré ministri šíria. V zmysle legislatívy totiž môže byť uplatňovanie petičného práva zakázané iba v čase vojnového stavu, nie núdzového.

„Vláda nemá oprávnenie zakazovať zbieranie podpisov, neumožňuje jej to zákon. Ak by sme jej ustúpili v tomto protiprávnom konaní, tak sa môžeme dočkať situácie, že vláda zakáže aj voľby Mikasovou vyhláškou,“ píše s nadnesením Chmelár.

Protiprávnosť vraj vláde problém nerobí

Podľa jeho názoru sa dá polemizovať o tom, či zber podpisov nie je rizikový zo zdravotného hľadiska, no na to vraj mala vláda myslieť vtedy, keď nepočúvala odborníkov varujúcich pred zvýšeným rizikom šírenia infekcie počas samotného celoplošného testovania.

„Pre tých, ktorým to stále nie je jasné: ja osobne na celoplošné testovanie nepôjdem – z epidemiologických i politických dôvodov – a naďalej zdôrazňujem, že občania by mali túto Matovičovu akciu bojkotovať. Ale tým, ktorí sa na týchto manévroch zúčastnia, nič nebráni v tom, aby podpisovali petičné hárky za predčasné voľby,“ pokračuje Chmelár.

„Takže generalissimus Naď si môže dať pohov a voľný čas využiť na študovanie legislatívy. My ostatní by sme však mali zostať v strehu, lebo vieme, že obchádzanie zákonov nerobí tejto vláde nijaký problém,“ uzatvára.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

56

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter