Biden dnes zloží prísahu. Trumpa chcú priaznivci inaugurovať online

Joe Biden (Zdroj: SITA)

Vo Washingtone, D.C. dnes oficiálne zložia prísahu novozvolený americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová. Inaugurácia, po ktorej sa Biden stane 46. prezidentom USA a Harrisová vôbec prvou viceprezidentkou, sa však oproti predošlým bude líšiť. Pre pandémiu nového koronavírusu a nedávne nepokoje bude podujatie obmedzené a uskutoční sa za prísnych bezpečnostných podmienok, informuje spravodajský portál BBC.

Inaugurácia amerického prezidenta sa podľa zákona koná 20. januára, pričom hlava štátu vstupuje do úradu na poludnie (18:00 stredoeurópskeho času). Úvodné prejavy sa obyčajne začínajú okolo 11:30 miestneho času (17:30 SEČ). Biden a Harrisová zložia prísahy tradične pred Kapitolom, sídlom amerického Kongresu. Neskôr ich, spolu s ich partnermi, príslušníci armády eskortujú do Bieleho domu.

Stalo sa už zvykom, že na slávnostnom skladaní prísahy nového prezidenta sa zúčastňuje aj jeho predchodca. Tento rok to však bude iné, dosluhujúci prezident Donald Trump oznámil, že sa na inaugurácii nezúčastní. Predpokladá sa, že vycestuje do svojho sídla Mar-a-Lago na Floride.

Pence chce byť prítomný

„Urobili sme, čo sme prišli urobiť, a oveľa viac,” vyhlásil Trump vo svojom poslednom prejave, ktorý v utorok zverejnil na službe YouTube a pochválil sa v ňom napríklad aj vybudovaním „najohromnejšej ekonomiky v histórii sveta”.

Odchádzajúci prezident, ktorý stále úplne neprijal svoju prehru v novembrových voľbách, tiež povedal, že sa podujal na „tvrdé bitky, najťažšie boje, pretože je to to, čo ste ma zvolili robiť”. Odchádzajúci viceprezident Mike Pence sa na podujatí v hlavnom meste podľa svojich slov zúčastní.

Účasť bude skromná

Inauguráciu vo Washingtone naživo obyčajne sledujú tisícky ľudí, tento rok však Biden vzhľadom na pandemickú situáciu vyzval Američanov, aby do hlavného mesta z tohto dôvodu necestovali. Po násilných nepokojoch v Kapitole zo 6. januára, je táto výzva ešte naliehavejšia. Celkovo na inauguráciu sprístupňujú úrady len zhruba tisíc vstupeniek, ktoré sú potrebné pre miesta na sedenie a státie blízko pódia.

Skladaniu prísahy sa bude z pódia môcť naživo prizerať zhruba 200 ľudí, ktorí budú sedieť vo vhodnej vzdialenosti od seba, informuje denník Washington Post. Ako tiež uvádza, všetci prítomní na platforme musia mať na tvárach rúška a budú musieť podstúpiť test na koronavírus.

Svoju “inauguráciu” bude mať aj Trump

Niektorí podporovatelia Donalda Trumpa podľa BBC plánujú jeho virtuálnu “druhú inauguráciu”, ktorá by sa mala konať v rovnakom termíne ako Bidenova. Viac ako 68-tisíc ľudí na sociálnej sieti Facebook uviedlo, že sa zúčastní na online podujatí.

Po spomínanom útoku podporovateľov Trumpa na Kapitol, ktorý zanechal päť mŕtvych, úrady ešte viac sprísnili bezpečnostné podmienky inaugurácie. Bezpečnosť podujatia má na starosti Tajná služba, podieľajú sa však na nej viaceré bezpečnostné sily vrátane Národnej gardy, FBI, washingtonskej Metropolitnej polície či polície Kapitolu.

Počas inaugurácie by na bezpečnosť okrem iných malo dohliadať zhruba 25-tisíc členov Národnej gardy z niekoľkých amerických štátov. Vo Washingtone, D.C. v súčasnosti platí výnimočný stav.

Tom Hanks či Lady Gaga

Tak ako na predošlých inauguráciách, aj na tejto sa zúčastnia populárni umelci, ktorí doplnia jej program. Speváčka Lady Gaga, ktorá je aktívnou podporovateľkou Bidena, zaspieva hymnu a hudobné číslo budú mať aj jej kolegyňa Jennifer Lopez a spevák Garth Brooks. Po zložení prísahy bude zase Tom Hanks moderovať 90-minútový televízny špeciál, ktorý má nahradiť oslavy priamo na mieste.

Program odvysielajú všetky veľké televízne stanice v USA , okrem konzervatívnej Fox News, ktorá podporovala Trumpa počas jeho prezidentstva, aj streamovacie platformy. Vystúpiť by počas špeciálu mali Jon Bon Jovi, Demi Lovato či Justin Timberlake.

Úcta obetiam pandémie

V predvečer inaugurácie si Biden s Harrisovou uctili 400-tisíc obetí koronavírusu v USA. Pri bazéne pred Lincolnovým pamätníkom vo Washingtone sa pri západe slnka rozsvietilo 400 svetiel, ktoré predstavujú zosnulých.

„Aby sme sa uzdravili, musíme si pamätať,” povedal počas pietneho podujatia budúci prezident zdôrazňujúc, že je potrebné pamätať na „všetkých, čo sme stratili”. „Mnoho mesiacov sme smútili osamote. Dnes smútime a začíname sa uzdravovať spoločne,” doplnila Harrisová.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji druhej generácie vakcín proti koronavírusu. Oznámil to v utorok rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ako dodal, spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou plánuje vo štvrtok navštíviť Izrael. S tamojším premiérom..

Odoberajte náš newsletter