Mazurek, Uhrík aj Ďurica opúšťajú predsedníctvo ĽSNS. Vadia im Kotlebove totalitné praktiky

(Zdroj: SITA)

Predsedníctvo opozičnej ĽSNS opúšťa Milan Mazurek, Milan Uhrík a aj Ondrej Ďurica. Má ísť o formu odozvy na totalitné praktiky v strane v podobe presunu takmer všetkej moci na jedinú osobu – šéfa strany Mariana Kotlebu.

Dlhodobé vážne nezhody medzi lídrom ĽSNS Marianom Kotlebom a umiernenejším krídlom strany, o ktorých sa už dlhodobo špekuluje, majú po utorku hmatateľnú dohru. Predsedníctvo strany totiž opúšťa najvýraznejší poslanec Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík a takisto aj hovorca Ondrej Ďurica.

Dôvodom pre uskutočnenie tohto kroku je zmena stanov zo začiatku roka bez ich vedomia, ktorá podľa ich vlastných vyjadrení presúva takmer všetky dôležité kompetencie do rúk Kotlebu. Menované trio, ktoré svoje rozhodnutie oznámilo na Facebooku, zároveň avizovalo, že ĽSNS ako takú nateraz neopúšťajú.

„Tak ako vždy vystupujem proti totalitným praktikám Igora Matoviča, tak nemôžem zostať ticho ani teraz. Bolo by to pokrytecké. Svedomie by mi nedovolilo účasť na bábkovom predsedníctve bez reálnych právomocí a v atmosfére zákulisných hier. Nebudem sa teda viac uchádzať o funkciu v predsedníctve strany. Po dlhých rokoch moje pôsobenie vo vedení strany končí,“ uviedol Mazurek.

Uhríka vraj ani nepozvali

Krátko po tom sa príspevok ladený v podobnom duchu objavil aj na profile Uhríka. Delegátom boli na sneme podľa jeho slov predložené na schválenie stanovy, ktoré mali úplne iné znenie ako návrh, ktorý odklepli na poslednom spoločnom predsedníctve kotlebovcov. „Jednoducho, ako podpredseda strany som bol z tejto zmeny stanov úplne vynechaný. Taktiež som nebol ani medzi pozvanými delegátmi, ktorí o týchto zmenách (mnohí nevedomky) hlasovali,“ sťažuje sa politik.

„Obávam sa, že s takto zmenenými stanovami bude ťažké nárokovať si morálne právo kritizovať kohokoľvek za totalitné praktiky – čo je škoda obzvlášť teraz, keď Slovensko naozaj čelí autoritárskemu šialencovi v čele vlády. O tom, čo bolo v stanovách schválené som sa dozvedel len nedávno – od členov. Keďže dnes boli tieto nové stanovy oficiálne zaregistrované, tak mi nezostáva už nič iné, len verejne zaujať toto moje osobné stanovisko,“ pokračuje Uhrík.

Ďurica: Mazurek a Uhrík vnášali konštruktívnu kritku

Ako posledný svoje rozhodnutie oznámil Ďurica. Ten píše, že predsedníctvo opúšťa nielen po vyjadreniach svojich dvoch straníckych kolegov Mazureka a Uhríka, ktorí do nej vnášali „konštruktívnu kritiku“, ale aj vzhľadom na „ďalšie okolnosti,“ ktoré však bližšie nešpecifikoval.

„Chápem teda ich sklamanie z toho, že ako dlhoroční členovia, ktorí stáli pri strane v jej najťažších chvíľach, sa o tak zásadných zmenách stanov vopred nedozvedeli. Mrzí ma to predovšetkým po ľudskej stránke. Do politiky som totiž šiel úprimne a s cieľom pomôcť dobrej veci. Nemôžem preto mlčať a tváriť sa, že je všetko v poriadku,“ uzatvára Ďurica.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

28

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter